Câștigăm la malul mării și urcăm pe primul loc în play-out. Farul – ”U”: 1-3

1 mai 2021 17:50:46

Ultima deplasare a sezonului a reprezentat și un meci al orgoliilor pentru băieții lui Costel Enache, care au evoluat pe terenul celor de la Farul Constanța, iar determinarea și dorința de revanșă au făcut diferența. ”U” s-a impus cu 3-1 și a urcat pe primul loc în grupa A a play-out-ului.

După ce Farul a obținut trei puncte în sezonul regulat prin decizia Comisiei de Disciplină a FRF, meciul de astăzi a reprezentat oportunitatea unei revanșe pentru „studenți”, iar dorința de a câștiga s-a văzut din primele minute. „Șepcile roșii” și-au arătat intențiile ofensive încă de la prima fază. În minutul 5, Pîrvulescu a centrat din dreapta, mingea a trecut puțin pe lângă Ribeiro, însă Pîrvulescu a pus din nou în pericol poarta Farului la recentrare.

Costel Enache și-a adaptat tactica pentru suprafața de joc grea de la Constanța, iar abordarea sa a dat roade în minutul 12. Dican a înaintat cu mingea la picior și a lansat o minge din compartimentul defensiv, balonul găsindu-l demarcat aproape de careu pe Ribeiro. Portughezul a preluat în față, a înaintat în viteză spre poarta gazdelor și a reușit să îl execute pe Dur-Bozoancă. ”U” a continuat jocul ofensiv și i-a ținut departe de poarta lui Muțiu. În minutul 27, la o ieșire din defensivă, Gavra l-a lansat pe contraatac pe Pîrvulescu. Mijlocașul nostru i-a pasat în centru lui Ribeiro, care nu a reușit să profite de șansă. Scorul a rămas 1-0 pentru încă două minute. Gavra a câștigat o minge în stânga careului și i-a așezat balonul lui Pîrvulescu, care a înscris cu un șut în forță de la aproximativ 20 de metri.

Ribeiro a mai avut o oportunitate de a înscrie în minutul 37, când a primit o minge din dreapta de la Gavra, însă a tras pe centrul porții în brațele lui Dur-Bozoancă. Prima mare ocazie a gazdelor a venit în minutul 38. Damașcan a interceptat mingea în colțul careului de 16 metri și a tras din voleu, însă Muțiu a fost la post și a respins mingea în corner.

Gavra putea majora diferența cu trei minute înainte de pauză. Gavra a șutat în forță cu pământul de la peste 25 de metri, iar mingea i-a pus mari probleme portarului advers.

A doua parte a început cu Farul în ofensivă. Gazdele au redus din diferență în minutul 48 prin Bîrnoi. Banyoi și Damașcan au avut două șanse periculoase la poarta Universității. Primul a reluat periculos cu capul la un corner, puțin peste bara transversală, iar al doilea a șutat aproape de bară de la nouă metri. După câteva minute în care au căutat egalarea, constănțenii au cedat din inițiativă. ”U” a scăpat de orice emoție în ceea ce privește soarta celor trei puncte în minutul 84. Pîrvulescu s-a plasat foarte bine pe respingere la un corner și a marcat golul de 3-1 cu o execuție de la distanță.

Echipa de start: Muțiu – Telcean, Dican, Luchin (cpt.) – Ilieș, Filip, Negrean, Taub – Pîrvulescu, Gavra, Ribeiro.

Rezerve: Gorcea, Chacana, Pop, Acka, Ștefănescu, Novac, Meșter, Rus, Sburlea.

În ultima etapă din acest sezon, ”U” va juca pe teren propriu în compania celor de la ACSF Comuna Recea.