Calificare în sferturile Cupei României! Costel Enache: „Succesul de azi este răsplata jucătorilor pentru munca de până acum”

Calificare în sferturile Cupei României! Costel Enache: „Succesul de azi este răsplata jucătorilor pentru munca de până acum”

11 feb. 2021 12:35:42

FC Universitatea Cluj a produs surpriza optimilor de finală ale Cupei României. Băieții lui Costel Enache au reușit să se impună cu 2-1 în fața formației de primă ligă, UTA Arad. 

Duelul cu Bătrâna Doamnă, marcat de echipa noastră printr-un echipament realizat în ediție limitată, a început cu un joc extrem de ofensiv practicat de ”U”. Prima ocazie a venit în minutul 2. Pîrvulescu a forțat o pătrundere din flanc și a finalizat cu un șut puțin peste bara transversală a porții lui Balauru. Peste alte două minute, Ribeiro l-a găsit demarcat pe Ogbu, iar vârful Universității a trimis milimetric pe lângă stâlpul din dreapta porții. Ocaziile s-au ținut lanț, Negrean și Taub contabilizând două șanse mari în decurs de un minut.

După un început foarte bun al echipei noastre, jocul s-a echilibrat la mijlocul reprizei. Prima șansă a arădenilor a venit în minutul 30. Miculescu a trimis cu capul o minge, însă Muțiu a plonjat și a reținut balonul fără probleme.

Peste câteva secvențe, Taub a lansat o minge din compartimentul defensiv, Ribeiro a profitat de pasă și a avansat până în careu, unde i-a așezat mingea lui Ogbu. Vârful nostru a reluat din întoarcere și a trimis mingea în plasă, marcând primul gol chiar la debutul în alb și negru.

A doua repriză a venit cu câteva schimbări în echipa de start a Universității. Costel Enache i-a scos pe Ogbu și Neagrean, care au fost înlocuiți de Gavra și Filip.

”U” a ținut foarte bine de joc în a doua parte și a arătat determinare, maturitate și stabilitate în teren. Aceste aspecte s-au concretizat prin lipsa șanselor la poarta lui Muțiu. Prestația excelentă a liniei de fund formată din Dican, Răuță, Luchin și Taub a păstrat scorul de pe tabelă intact. În minutul 73, Ribeiro a primit o minge în partea stângă a terenului de la Filip. Portughezul a centrat în careu, iar mingea a intrat în poarta lui Balauru, mascat foarte bine de Răuță. Cu un sfert de oră înainte de final, „Șepcile Roșii” conduceau cu 2-0 și erau la câteva minute de a produce surpriza optimilor. În minutul 95, Adrian Petre a înscris pentru UTA, însă centralul partidei a fluierat imediat finalul jocului, iar reușita vârfului arădean a fost trecută în plan secund de bucuria „studenților”.

Echipa de start a Universității: Muțiu – Dican, Răuță, Luchin – Atska, Negrean – Pîrvulescu, Ribeiro, Golan – Ogbu.

Au mai intrat: Gavra, Filip, Chacana, Ștefănescu și Meșter.

Costel Enache a răspuns întrebărilor presei la finalul duelului cu UTA.

Primele concluzii după acest rezultat surpriză?

„Este o surpriză, pentru că UTA în acest moment este mai bine cotată decât noi, e un club care în ultima perioadă a făcut performanță. Mă bucură rezultatul. Succesul de azi este răsplata jucătorilor pentru munca de până acum. Condițiile au fost destul de aspre pentru noi, vreme urâtă, terenuri grele și mă bucur pentru băieții mei că măcar răsplata asta o au.”

Cum se simte acest rezultat pe fondul evenimentelor derulate în ultima perioadă?

„Știm că depindem de fiecare meci în parte. Le vom trata pe fiecare foarte serios. Suntem pregătiți pentru lupta asta și am mare încredere în acest grup de băieți.”

Sunteți mulțumit cu prestația din această seară?

„Am fost și eu puțin circumspect, pentru că nu știam exact unde să îmi evaluez echipa. Venim cu un handicap în fața adversarului, nu din cauza diferenței de categorie, dar din cauza faptului că ei veneau după jocuri în campionat, cu un ritm bun. Noi venim după o scurtă perioadă de pregătire. Am avut patru săptămâni în care am încercat să acoperim toți factorii, să ne pregătim de acest joc, dar și de campionat. Cred că am arătat bine în fața unui adversar puternic.”

Ce părere aveți despre noii jucători? Sunteți mulțumit de cum arată lotul?

„Am încercat să facem lucruri cu logică. Am încercat să căutăm un profil de jucător care să se încadreze în clubul nostru sau în ideea echipei. Asta depinde de foarte mulți factori, nu doar de ce ne dorim noi. Cred că suntem un grup omogen. Am petrecut multe zile împreună. Cred că suntem un grup echilibrat, pentru că avem soluții și e destul de greu să fac un prim 11. Avem soluții și cred că suntem eficienți.”

Pentru ”U” urmează primul joc din campionat din nou an. Elevii lui Costel Enache vor juca pe 18 februarie în deplasare la Viitorul Pandurii Târgu Jiu.

Postat în Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii