Ce revenire, ce calificare! FC U Craiova 1948 – “U” Cluj 2-3

25 sept. 2019 15:00:00
Condusă cu 2-0 și rămasă cu un om în minus spre finalul timpului regulamentar, echipa noastră a dat dovadă de tărie de caracter şi a întors rezultatul în prelungiri, calificându-se în “optimile” Cupei României. Primul meci disputat de ambele formații pe noul stadion din Bănie a început cu ocazia lui Pârvulescu (preluare elegantă pe piept și reluare din interiorul careului, direct în brațele lui Bodea), dar a continuat cu zece minute de coșmar pentru “U”, după “dubla” lui Bălan (7, 14). În ciuda startului furibund și a “vulcanului” de pe “Oblemenco”, oltenii au pierdut treptat din forța fizică, iar “Șepcile roșii” au început să iasă curajos la joc și să pună probleme, prin Alex Pop, respectiv Florescu. Golul care i-a ținut în joc pe “studenți”  a venit chiar înaintea pauzei, atunci când, în urma unui corner, Telcean s-a înălțat și a înscris cu capul, lângă bara din stânga lui Bodea (41). Elevii lui Adrian Falub au început tare repriza secundă și au restabilit egalitatea prin nou-intratul Rafa, care a împins în plasă, din careul mic, balonul centrat excelent de Florescu (51). Apoi, după o ușoară perioadă de letargie, Ceitil l-a luat la țintă pe goalkeeper-ul Craiovei (68), iar până la finalul timpului regulamentar un alt jucător introdus pe parcurs, Tiago Gomes, a văzut direct cartonașul roșu în urma unei intrări asupra lui Criștiu (81). “U” a dat lovitura în prima repriză de prelungire, când Rafa a scuturat din nou plasa, de această dată după o pasă a lui Takacs (95). Finalul s-a jucat pe contre. Mai întâi, Tordai a respins peste transversală balonul șutat în forță de Răducanu (97), pentru ca apoi tot el să intervină la execuția aceluiași fotbalist al Craiovei (104). Scăpat pe contraatac, Pîrvulescu a ratat ocazia meciului la ultima fază, după ce a rămas singur cu Bodea, însă a tra necadrat, desi îl avea liber în dreapta sa pe Rafa (120). “Studenții” s-au calificat, astfel, în optimile Cupei României, fază care este programată în perioada 29 – 31 octombrie. “U”: Tordai – Taub, (25, Tiago Gomes), Telcean, Kay, Berci, Inacio (72, Takacs) – Mihalcea (46, Rafa), Ceitil, Florescu, Pîrvulescu – A. Pop (92, Dican)    DECLARAȚII Adrian Falub, manager sportiv FC Universitatea Cluj: “Sunt nemulțumit de felul în care am arătat în primele 20 de minute. Dacă nu vom trata serios fiecare meci în parte, vom continua să întâmpinăm probleme, mai ales că nu avem jucători care să poată să ne câștige partidele de unii singuri. Prioritatea noastră este, însă, campionatul, deoarece deocamdată suntem pe loc retrogradabil și trebuie să ieșim de acolo. Ne așteaptă un meci deosebit de greu la Miercurea Ciuc și un drum lung de parcurs. Am mai spus-o, suntem într-o situație disperată în campionat și avem mare nevoie de puncte. Noi am tratat serios Cupa României, din două motive: pentru că suntem “U” Cluj și nu putem să ne ducem la un meci și să ne facem de rușine. Apoi, pentru că nu avem alți jucători. Cei din campionat ne ajută și în Cupă” George Florescu, mijlocaș FC Universitatea Cluj: “Am fost surprinși de o echipă foarte bună, cu un public minunat. Pe această cale, țin să îi felicit pe cei de la Craiova pentru că au reușit să adune atâta lume pe stadion, chiar dacă evoluează în Liga 3. Universitatea Craiova este un club de tradiție și sper să ajungă în scurt timp acolo unde îi este locul. În același timp, vreau să îi felicit pe colegii mei pentru că au dat din nou dovadă de caracter, la fel ca și în celălalt meci din Cupă, când am fost egalați la unu, dar am reușit să înscriem golul calificării în ultimul minut. Astăzi am marcat în prelungiri. E o dovadă că începem să ne revenim și ne bucurăm pentru fiecare victorie. Suntem convinși că, pas cu pas, vom reajunge acolo unde ne este locul, adică în topul clasamentului și ne vom lupta, din nou, cu celelalte aspirante la promovare. În momentul de față, pentru noi este mult mai important campionatul, dar, totodată, ne dorim să ajungem cât mai departe în Cupa României. Vrem să aducem echipe mari la Cluj, să reușim să adunăm și noi fanii Universității într-un număr atât de mare. O înfrângere aici ne-ar fi dat peste cap, însă, repet, sunt deosebit de fericit pentru această calificare. Organizarea pe care o avem acum în teren își spune cuvântul, reușim să închidem foarte bine spațiile pe faza de apărare, iar jucătorii de atac sunt foarte rapizi. Chiar și la 3-2, puteam să mai înscriem, am mai avut ocazii. Nici gazonul de la Cluj nu este deosebit, dar cel de la Craiova este impracticabil. Ghetele ne-au intrat în nisip până la gleznă. Riscăm să ne accidentăm și îmi pare rău că un asemenea stadion nu are un teren pe măsură. Aici ar trebui să fie un gazon de Champions League, situație în care orice echipă ar putea să arate un fotbal mult mai bun” Rafa Miranda, atacant FC Universitatea Cluj: “A fost un meci foarte greu, disputat pe un teren dificil, dar am crezut până în ultima clipă și ne-am calificat. Luăm etapele pas cu pas și sperăm să ajungem cât mai departe în Cupă. Nu îmi doresc un adversar anume în “optimi”. Vrem, de asemenea, să strângem cât mai multe puncte în campionat și să urcăm în clasament”   Foto: gsp.ro