Cedăm la penalty-uri pe terenul Craiovei

28 mai 2024 09:15:28

FC Universitatea Cluj a luptat eroic și a ajuns până la loteria loviturilor de departajare pe terenul celor de la CS Universitatea Craiova, în finala barajului pentru UEFA Conference League. După 1-1 la finalul celor 120 de minute, încercările ratate de Nistor și Ilie au trimis formația olteană în cupele europene.

Miza partidei și-a pus amprenta asupra ofensivelor în primele minute și cele două formații au ales să se axeze un joc de posesie înainte să atace mai serios poarta. Oltenii și-au trecut în cont prima oportunitate în minutul 9, dar Gertmonas a fost la post și a scos șutul lui Crețu.

Pressing-ul impus de jucătorii noștri a pus destule probleme gazdelor, iar inevitabil a apărut o ocazie foarte mare în minutul 27. Nistor a executat o lovitură de la colț și încercarea lui Anselmo, cu capul, a fost respinsă de portarul Craiovei, iar Simion a trimis alături pe mingea a doua.

Până la pauză au apărut faze importante pentru ambele formații, mai întâi Ivan (min. 34) și apoi Chipciu (min. 43) fiind impreciși, astfel că la vestiare s-a intrat cu 0-0.

Oltenii au presat mai mult în primul sfert de oră al reprizei secunde, iar în minutul 61 s-au notat câteva șanse mari de gol pentru ”U”, Oancea și Silaghi aflându-se în prim plan. Bic l-a pus la încercare pe Popescu în minutul 67, iar din cornerul rezultat a urmat un șut departe de poartă din partea lui Masoero.

Gertmonas s-a aflat din nou la post și a salvat echipa în fața unei încercări a lui Raul Silva, după care oltenii au ratat o nouă șansă la intrarea în ultimele 10 minute ale timpului regulamentar. Vali Gheorghe a răspuns cu o ocazie imensă, singur cu portarul, iar Oancea a trimis pe lângă dintr-un unghi bun cu puțin înainte să se intre în minutul 90.

O lovitură de la colț a adus ultima oportunitate de gol înaintea perioadei suplimentare, Doukoure fiind cel care a șutat periculos, dar Popescu a reușit să respingă și jocul a mers în prelungiri cu scor alb.

Prima repriză suplimentară a propus un joc mai lent, Nistor și Chipciu au insistat cu câteva șuturi, dar situația de pe tabelă nu s-a schimbat. Craiova a fost mai prezentă pe parcursul următoarelor 15 minute și oltenii au beneficiat de o lovitură de pedeaspă în urma unui henț comis de Vali Gheorghe. Houri l-a învins pe Gertmonas în minutul 120, dar în prelungirile prelungirilor echipa noastră a primit un penalty pentru un fault asupra lui Mitrea. Dan Nistor a executat perfect, fără vreo șansă pentru Popescu, iar arbitrul Bîrsan a fluierat peste câteva zeci de secunde, după o ultimă ocazie din partea lui Ilie.

Deși Gertmonas a apărat execuția lui Raul Silva, ”U” n-a putut să închidă socotelile. Nistor și Ilie au ratat ultimele două penalty-uri și Craiova va juca în Conference League.

CS Universitatea Craiova - FC Universitatea Cluj 1-1 (0-0) după 120 de minute, 5-4 la penalty-uri

Echipa de start: Gertmonas - Oancea (Mitrea, din min. 113), Thalisson, Masoero, Chipciu - Silaghi (Chinteș, din min. 78; Ilie, din min. 128), Simion, Bic - Nistor - Anselmo (Doukoure, din min. 86), Roger (Gheorghe, din min. 78)

Rezerve neutilizate: Gorcea - Techereș, Bota, Suciu

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău