Continuăm seria victoriilor. “U” Cluj - FC Voluntari II 4-1

23 ian. 2021 15:12:33

FC Universitatea Cluj a ajuns la al treilea succes în partidele de pregătire, din tot atâtea meciuri jucate. Băieții lui Costel Enache s-au impus cu 4-1 în fața formației secunde a celor de la FC Voluntari, într-un joc-test disputat la Centrul Național de Fotbal Buftea.

Antrenorul nostru a aliniat două echipe de start diferite în fiecare repriză, pentru a le oferi minute tuturor jucătorilor disponibili. Tehnicianul a trimis în teren următoarea formație de start:

Muțiu, Rus, Sburlea (junior în probe provenit de la Kids Tâmpa Brașov), Dican, Taub, Meșter, Negrean, Filip, Ștefănescu, Golan, Gavra.

„Studenții” au preluat frâiele jocului rapid. Laurențiu Rus a deschis scorul în minutul 7, când a reluat mingea în plasa porții ilfovenilor după un corner. Reușita de astăzi a fost primul gol înscris de fundașul nostru lateral în tricoul lui ”U”. La doar trei minute, Cristian Gavra a majorat diferența, în urma unui scenariu identic. Vârful nostru a ajuns la al patrulea gol în acest stagiu de pregătire. La aproximativ jumătate de oră de la fluierul de start, cei de la FC Voluntari II au profitat de un contraatac și au redus din diferență. Până la pauză, alb-negrii au căutat golul al treilea, însă niciuna dintre oportunități nu a fost fructificată.

La începutul părții secunde, Costel Enache a utilizat următoarea echipă:

Vâtcă, Rus, Luchin, Telcean, Berci, Dican, Atska, Ribeiro, Pîrvulescu, Chacana, Pop.

Începutul reprizei a fost marcat de un joc concentrat în zona de mijloc, fără ocazii de poartă. În minutul 60, Andrei Gorcea și Matei Moraru i-au înlocuit pe Cosmin Vâtcă, respectiv Tudor Telcean. Cu aproximativ zece minute înainte de final, Lucas Chacana a întreprins o acțiune personală și i-a așezat mingea lui Sergio Ribeiro, portughezul finalizând cu brio pentru 3-1. Argentineanul Chacana s-a afirmat din nou în minutele de prelungiri. Extrema Universității a scăpat singur cu portarul și a închis tabela la 4-1.

• SCM Zalău (Liga 3, seria 10, locul 1): 3 februarie;
  • Unirea Dej (Liga 3, seria 9, locul 1): 13 februarie.

Prima partidă oficială a anului pentru echipa noastră va fi duelul din optimile Cupei României cu UTA Arad, care se va disputa în perioada 9-11 februarie. Între 19 și 22 februarie, ”U” va juca în campionat pe terenul celor de la Viitorul Pandurii Târgu Jiu.