Cosmin Meșter îl admiră pe Messi și de abia așteaptă să debuteze la “U”

Cosmin Meșter îl admiră pe Messi și de abia așteaptă să debuteze la “U”

16 iul. 2020 18:38:06

Cosmin Meșter este unul dintre juniorii Universității care în această perioadă se antrenează alături de echipa mare. În vârstă de 18 ani, Cosmin se află de un an la academia clubului nostru, după ce și-a început cariera la LSP Oradea. Astăzi, acesta ne-a povestit despre inceputurile sale în fotbal, despre cum vede el ziua debutului în tricoul lui ”U”, dar și despre ce pasiuni are pe lângă fotbal.

Cum te simți după o săptămână de antrenamente alături de echipa mare a Universității?

Mă simt foarte bine, antrenamentele sunt destul de solicitante, dar mă ajută faptul că m- am acomodat cu restul jucătorilor.

Ai primit câteva sfaturi de la seniori?

Da, în mare parte am primit sfaturi de la toată lumea. Mi-au spus să am curaj, să nu am emoții.

Cum ți-ai imagina ziua debutului în tricoul Universității?

Aș fi foarte fericit să debutez pentru echipa Universității. E o echipă de tradiție, cu nume în fotbalul românesc. Ar fi cu totul special să joc pentru ”U”, mai ales că aș avea în spate niște suporteri minunați. Pot spune că aștept cu nerăbdare acea zi.

Când a început pasiunea ta pentru fotbal?

Pasiunea pentru fotbal a început la vârste foarte mici, cred că aveam cam trei, patru ani. Prima dată am început alături de prieteni, mă jucam în curte cu mingea, apoi ieșeam pe afară să ne jucăm. La șapte ani am început să joc în cadru organizat la Oradea.

Cum ai ajuns la academia clubului nostru?

Am avut două meciuri împotriva Universității în care am marcat cinci goluri, iar apoi celor de la ”U” Cluj le-a plăcut de mine și au decis să mă aducă aici.

Ai fost în tribune la meciurile lui ”U”? Este vreun moment, un meci ce ți-a rămas în memorie?

Am fost la meciurile echipei și îmi aduc aminte de jocul din Cupa României cu FCSB. Îmi pare rău că nu am reușit să ne calificăm, dar suporterii au fost la înălțime atunci și echipa a jucat foarte bine.

Care e cel mai frumos moment pe care l-ai trăit tu până acum pe terenul de fotbal?

Sunt foarte multe momente, nu știu dacă aș putea alege doar unul. Cred că cel mai frumos a fost cel în care am câștigat campionatul la juniori pe vremea când jucam la Oradea și am reușit să trecem la faza națională.

Ce pasiuni ai pe lângă fotbal?

Îmi plac jocurile video, un exemplu e FIFA, ne adunăm mai mulți prieteni și jucăm. Online joc mai puțin. A doua pasiune este pescuitul, îmi place să ies atunci când am timp liber și merg acasă.

Cum te-ai antrenat în perioada pandemiei, având în vedere că accesul la facilități a fost restrâns?

Într-adevăr a fost o perioadă dificilă. Am avut un program foarte strict primit de la preparatorul fizic al echipei Under 19. Am încercat pe cât a fost posibil să respect ce ni s-a indicat. M-am antrenat acasă cum am putut, dar am avut acces și la un stadion, unde am putut merge. M-am menținut în formă.

Ce jucător este idolul tău?Ce echipă este preferata ta?

Îmi place foarte mult Lionel Messi, iar ca echipă cel mai mult urmăresc Barcelona.

Care crezi că sunt calitățile esențiale pentru un jucător pe poziția ta?

Eu zic că cel mai mult contează inteligența în joc, rapiditatea în mișcări. De asemenea e foarte important să nu renunți niciodată.

Accesând link-ul de mai jos, puteți urmări interviul în format video.

https://tinyurl.com/ybghodeh

Postat în Interviu De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii