Costel Enache: „A fost un test care ne-a arătat unde suntem slabi și ce avem de corectat. Aștept întăriri”

28 ian. 2021 16:59:48

FC Universitatea Cluj a încheiat cantonamentul de la Mogoșoaia cu un pas greșit în fața celor de la Steaua București.

Echipa Universității în prima parte: Muțiu, Luchin, Răuță, Telcean, Taub, Acka, Negrean, Chacana, Meșter, Pop, Pîrvulescu.

Jocul a început cu un gol rapid al roș-albaștrilor. Nițu l-a învins pe Muțiu cu un lob. Băieții lui Costel Enache au revenit în ofensivă și au pus o presiune puternică în jumătatea Stelei timp de jumătate de repriză. În minutul 14, Taub a finalizat cu un șut periculos o acțiune începută în partea stângă a terenului. Iancu a scos de sub bară. Acka a bifat a doua șansă, însă execuția acestuia din afara careului a fost parată de goalkeeperul gazdelor. Pe contre, steliștii au profitat de superioritatea numerică și au înscris pentru 2-0 în minutul 23. La câteva minute, ”U” putea reduce din diferență. Taub a centrat din stânga, iar Negrean a reluat cu capul periculos. Până la pauză scorul a rămas neschimbat.

Jucătorii trimiși de Costel Enache în teren pentru partea a doua: Vâtcă, Rus, Răuță, Dican, Ștefănescu, Sburlea, Filip, Ribeiro, Pîrvulescu, Pop, Golan.

Echipa din Ghencea a marcat de două ori în startul reprizei secunde. Chipirliu a reușit dubla în minutele 50 și 53, profitând de două erori în apărarea noastră. Elevii conduși de Daniel Oprița s-au retras la scorul la 4-1, iar jocul a devenit unul închis. Idan Golan putea reduce din diferență, însă decarul echipei noastre nu a reușit să transforme o lovitură de pedeapsă. Peste câteva minute, Cătălin Ștefănescu a încercat să surprindă cu o execuție frumoasă, însă mingea a lovit bara.

Costel Enache va lua ca exemplu acest meci pentru a corecta aspectele negative din jocul echipei: „S-a văzut oboseala după contonamentul și după jocul de ieri. Am greșit destul de mult. Au fost greșeli individuale clare și s-a văzut că nu avem prospețime. O primă repriză destul de ok din punctul meu de vedere, cu atitudine, ținând cont de contextul de joc. Un adversar bun, mult peste nivelul ligii a III-a. A fost un test care ne-a arătat unde suntem slabi și ce avem de corectat.

Ne-au lipsit Gabi Tamaș, Dan Berci și Cristi Gavra. Sunt trei jucători importanți și nu ne-am putut baza pei ei astăzi. Sperăm să trecem peste această perioadă de indisponibilitate.

Aștept întăriri în următoarele zile. Luni va ajunge la antrenamente un jucător nou. Am garanția că vom semna cu el. Vedem, sperăm să se concretizeze”, a spus antrenorul Universității pentru fcucluj.ro

Jucătorii Universității vor reveni sâmbătă din cantonament, după care, pe 3 februarie vor avea parte de un test în compania celor de la Unirea Dej. Primul joc oficial al „studenților” va fi duelul din Cupa României cu UTA Arad. Partida din optimi va avea loc pe 10 februarie și se va disputa pe Cluj Arena.

Achiziționează bilete la ”U” – UTA și ai șansa să câștigi un tricou oficial de joc FC Universitatea Cluj în ediție limitată: https://bit.ly/3afwznR