Debut cu dreptul în play-out. CSM Slatina – ”U”: 2-4

4 apr. 2021 16:49:42

„Studenții” au început seria meciurilor din play-out-ul ligii secunde cu un succes pe terenul celor de la CSM Slatina. Dubla lui Dican și golurile marcate de Taub și Meșter au consemnat reușitele unei victorii facile, cu 4-2, în Oltenia.

Înaintea startului partidei, pe Stadionul „1 Mai” din Slatina s-a ținut un moment de reculegere în memoria celui care a fost Remus Câmpeanu, legenda Universității care s-a înălțat la ceruri aseară.

Startul partidei a fost marcat de un gol din penalty înscris rapid de gazde. Rogoveanu l-a învins pe Muțiu în minutul 4, iar misiunea „Șepcilor Roșii” pentru a întoarce scorul începea încă din primele minute. ”U” și-a recăpătat rapid pozițiile în teren și a construit pentru a reveni în joc. Golul a venit în minutul 27. Negrean a driblat la mijlocul terenului un adversar, i-a așezat mingea lui Taub, care l-a învins pe Grecu cu un șut în forță de la distanță. Costel Enache a făcut două mutări inspirate în minutul 30, când i-a înlocuit pe Ilieș și Acka cu Pîrvulescu și Meșter. Cei doi jucători au avut două ocazii mari de a marca la ultima fază a primei reprize. Pîrvulescu a trimis în bară după ce Pop i-a așezat perfect mingea pentru pătrundere, iar Meșter a șutat puțin pe lângă poartă.

A doua repriză a început cum nu se poate mai bine pentru alb-negrii. La o lovitură de colț executată de Ribeiro, Dican s-a demarcat la colțul scurt și a reluat mingea cu piciorul în vinclul porții. A fost prima reușită din această ediție de campionat a tânărului fundaș, care a purtat banderola de căpitan la Slatina. În minutul 68, la o acțiune de contraatac, Negrean a găsit foarte bine un culoar pentru Meșter, care l-a învins pe Grecu cu un șut plasat cu pământul, acesta fiind primul gol marcat de Cosmin Meșter pentru echipa de seniori a Universității. Cu un sfert de oră înainte de final, Dican s-a demarcat foarte bine la un corner și a trimis mingea cu capul în plasa porții slătinenilor pentru 4-1. În ultimul minut regulamentar de joc, Ianis Stoica a redus din diferență.

Acest succes o ajută pe ”U” să urce pe locul al doilea în clasamentul grupei A din play-out-ul ligii secunde.

Echipa de start a Universității: Muțiu, Dican, Telcean, Răuță, Ilieș, Acka, Negrean, Taubm Ribeiro, Pop , Ogbu.

Rezerve: Anca-Trip, Luchin, Ștefănescu, Sburlea, Chacana, Pîrvulescu, Golan, Meșter, Gavra.

În etapa a doua ”U” va sta. Echipa noastră va evolua în runda a treia pe teren propriu, în compania celor de la Pandurii Târgu Jiu.