Debut cu victorie pentru Costel Enache pe banca echipei noastre. ”U” – Unirea Slobozia: 3-1

Debut cu victorie pentru Costel Enache pe banca echipei noastre. ”U” – Unirea Slobozia: 3-1

23 sept. 2020 12:50:56

„Studenții” i-au făcut un cadou frumos noului tehnician, Costel Enache, aflat la primul meci be banca echipei, și s-au impus în fața celor de la Unirea Slobozia cu scorul de 3-1, în meciul ce a închis etapa a patra din Liga 2.

Începutul de joc a fost unul echilibrat, cu două echipe ce au încercat să construiască acțiuni de atac. În minutul 12, la o fază ofensivă a oaspeților, Constantin Toma, urmărit de Inacio, a plonjat în careul echipei noastre, arbitrul dictând lovitură de la 11 metri. Prima ocazie mare la poarta lui Gurău a venit în minutul 22, când Idan Golan a reluat periculos cu capul o minge deviată de un adversar din fața porții. După jumătate de oră de joc, Unirea Slobozia a ripostat printr-o pătrundere în careu reușită de Danciu, care i-a așezat mingea în fața porții lui Moldovan, Ioan Filip intervenind salvator.

Cu cinci minute înainte de pauză, Idan Golan s-a desprins pe atac, însă șutul acestuia a fost parat de portar. La acțiunea imediat următoare, Pîrvulescu a interceptat la centru o minge, pe construcția adversarilor, iar după o acțiune personală, șutul acestuia a fost respins la Golan, ce a trimis în blocaj, la locul potrivit fiind Gavra, care a împins mingea în plasa porții. Înainte de pauză, același Pîrvulescu a pătruns în careu, mingea acestuia fiind deviată în plasa porții de fundașul central Dumbrăvean, ”U” reușind să preia conducerea pe tabelă în doar patru minute.

 

Imediat de la reluarea jocului, ”U” a forțat al treilea gol. În minutul 47, Luchin a reluat cu capul, pe lângă poartă, o minge centrată de Inacio. După aproximativ jumătate de oră de joc, alb-negrii au reușit să marcheze și al treilea gol, prin Ioan Filip, care a trimis puternic, cu capul, un balon așezat de Inacio. Până la final, ambele echipe s-au apropiat de poarta adversă, însă fără ocazii notabile de gol.

După această etapă, FC Universitatea Cluj a urcat pe poziția a opta în clasament, la egalitate de puncte cu Dunărea Călărași, echipă ce are un joc mai puțin disputat. Pentru „studenți” urmează o deplasare pe terenul celor de la Metaloglobus, dumincă, de la ora 12:00.

Postat în Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii