Debut perfect în noul an și calificare în play-off. ”U” vs Concordia Chiajna: 4-0

Debut perfect în noul an și calificare în play-off. ”U” vs Concordia Chiajna: 4-0

1 mar. 2022 09:10:26

 FC Universitatea Cluj a început seria meciurilor oficiale din 2022 cu o reprezentație excelentă în derby-ul etapei a 17-a cu Concordia Chiajna. Dragoș Tescan, Ely Fernandes, Romario Pires și Florian Haită au marcat într-un 4-0 ce aduce calificarea matematică a Universității în play-off.

Ultima zi de iarnă ne dă speranțe pentru primăvara ce vine. Seara a început cu acțiunea „Alături de refugiații din Ucraina”, prin care cei aproximativ 3000 de suporteri prezenți pe Cluj Arena au adus jucării pentru copiii refugiați din țara vecină.

A urmat jocul, care a început perfect cu șutul lui Ely Fernandes din minutul 9, la care Dragoș Tescan a pus piciorul și a deviat balonul în plasă. Peste doar două minute, același Ely Fernandes și-a trecut numele pe lista marcatorilor, punctând cu o lovitură de cap la un corner. După doar 12 minute scurse din meci, ”U” conducea cu 2-0, însă băieții lui Erik Lincar nu s-au oprit aici, Ely și Boiciuc bifând ocazii mari în minutele 19 și 22. Cei de la Chiajna au replicat prin Neluț Roșu în minutul 34, care a nimerit transversala, însă ultimul cuvânt al primei reprize a fost al „alb-negrilor” prin Tescan, care a avut o șansă notabilă la poarta lui Silveanu.

Revederea dintre „studenți” și fani a devenit și mai dulce în minutul 56. Boiciuc a recuperat o minge și a pătruns în partea stângă, după care a pasat în centrul careului la Romario Pires, căpitanul nostru marcând cu un șut în forță, după care a sărbătorit primul gol la ”U” alături de galerie.

Haită a intrat perfect în meci, fiind introdus în locul lui Tescan în minutul 67. La următoarea acțiune, decarul Universității a luat mingea din dreapta și a pătruns în centru cu o serie de driblinguri care au adus la un contact cu un fundaș advers și la penalty. Haită a executat, iar ”U” avea un avans de patru goluri pe tabelă, un loc în play-off, dar și speranțe pentru promovarea mult așteptată.

Echipa noastră pentru meciul cu Concordia: Gorcea – Romeo, Ilie, Ispas, Mitrea (P. Pîrvulescu din min 30) – Balgiu, Pires(Filip din min 75) – Fernandes, Tescan (Haită din min 67), Hofman (Ciobanu din min 67) – Boiciuc (V. Alexandru din min 75)

Rezerve neutilizate: Păun – Călugăr, Remacle, Gugu.

Erik Lincar la finalul partidei: „Sunt bucuros că am reușit să ne calificăm matematic în play-off. Primul obiectiv ni l-am îndeplinit. Urmează să ne concentrăm pentru următoarele două etape, mai ales că jucăm cu ocupanta locului 2 etapa viitoare. Va fi un joc foarte strâns, echilibrat, cu o echipă bună. Zic că nici noi la ce am arătat astăzi nu suntem cu nimic mai prejos.

Am fost poate acuzat pe nedrept de multe ori, că am făcut prea multe schimbări în lot, dar vedeți că în ziua de astăzi dacă ai calitate, omogenitatea se realizează foarte repede. Totul s-a realizat într-o lună. Cred că echipa astăzi a arătat foarte bine, mai ales că ne-am creat multe ocazii de a marca”, a declarat antrenorul Universității.

Romario Pires a debutat perfect în meciurile oficiale: „Sunt foarte fericit, nu doar pentru mine, dar pentru toată echipa. Cred că un debut perfect este când câștigă echipa. Sunt fericit că am dat gol, dar cele mai importante sunt cele trei puncte și felul în care echipa noastră a tratat meciul. Pentru mine asta e perfect.

Avem o galerie, cred că dacă nu cea mai, una dintre cele mai frumoase și călduroase din țară. Avem nevoie de ei. Meciul de astăzi a fost unul în care echipa a făcut un joc foarte bun, dar vom avea și meciuri mai grele în care vom avea nevoie de galerie.

Am intrat foarte concentrați. Antrenorul a pregătit foarte bine meciul. Noi știam ce trebuia să facem, cum trebuia să începem și cred că am ascultat bine și am făcut și pe teren.”, a spus Romario după joc.

Postat în Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii