Debut perfect în noul sezon. ”U” – Politehnica Timișoara: 3-0

3 aug. 2021 23:23:22

FC Universitatea Cluj a început noul sezon în cel mai frumos mod posibil, cu spectacol în teren și în tribune, „studenții” reușind să câștige cu 3-0 în fața celor de la Politehnica Timișoara.

Au trecut 514 zile de la ultimul meci cu spectatori pe Cluj Arena, ziua de astăzi fiind o sărbătoare pentru familia ”U”-istă. Pe lângă faptul că a fost zi de meci, astăzi s-au împlinit 100 de ani de la nașterea lui Mircea Luca, una dintre cele mai mari personalități din istoria clubului.

Mulți dintre jucătorii Univeristății Cluj au auzit astăzi pentru prima dată suporterii intonând imnul „Slavă ție, studenție!”, iar atmosfera de pe stadion le-a oferit un plus de curaj, acest lucru observându-se încă din primele minute. Ribeiro a avut prima șansă la poarta lui Păduraru, lusitanul finalizând peste poartă. Blejdea a bifat a doua șansă în minutul 9. Extrema Universității a primit o minge în banda stângă de la Dican, însă portarul oaspeților a fost la post și a respins în lateral șutul șeptarului lui ”U”.

Doar un minut a mai ținut rezultatul de egalitate de pe teren. Vali Alexandru a profitat de o minge ricoșată la o intrare asupra lui Hofman, vârful nostru finalizând cu pământul de la 9 metri. Dican a reluat cu capul la corner periculos peste poartă în minutul 20. Jocul bun al băieților noștri a fost răsplătit, din nou, în minutul 31. Blejdea i-a așezat mingea lui Hofman în centrul, iar tânărul nostru jucător l-a învins pe Păduraru cu un șut plasat de la 18 metri. Peste nici două minute, Vali Alexandru a recuperat o minge în jumătatea adversă, Ribeiro marcând la capătul acțiunii pentru 3-0.

Albert Hofman putea face 4-0 înainte de pauză, însă Păduraru s-a opus.

După pauză. Blejdea, Hofman și Pîrvulescu au consemnat cele mai mari ocazii, însă tabela a rămas neschimbată, în timp ce Micle s-a remarcat cu o intevenție spectaculoasă la una dintre acțiunile ofensive ale oapseților.

Echipa de start: Micle – Gîț, Ispas, Gugu (cpt), Mitrea – Dican, Balgiu – Hofman, Ribeiro, Blejdea – V. Alexandru

Au mai intrat: Haită, Pîrvulescu, Țurcan, Voinea și Moraru

Rezerve neutilizate: Gorcea, Taub, Vomir, Novac.

Pentru echipa noastră urmează o deplasare în a doua etapă. Jucăm duminică, de la ora 12:00, împotriva celor de la FC Buzău.