Debut perfect pentru Lobonț și derby adjudecat. “U” – Chindia 3-1

Debut perfect pentru Lobonț și derby adjudecat. “U” – Chindia 3-1

8 dec. 2018 14:00:00
Bogdan Lobonț a debutat cu o victorie prețioasă pe banca tehnică a echipei noastre, vineri seară, în ultimul și cel mai așteptat derby din 2018, cel cu fostul lider Chindia Târgoviște. “Studenții” au strâns 44 de puncte în 21 de jocuri și au încheiat anul neînvinși pe Cluj Arena, unde au legat nouă victorii, remizând în doar două rânduri.  Startul meciului dintre “U” și Chindia, care i-a reunit pe foștii internaționali Bogdan Lobonț și Viorel Moldovan, a stat sub semnul emoțiilor pentru fanii “alb-negrilor”, după ce formația dâmbovițeană a reușit să înscrie la prima ei acțiune de atac. Era abia minutul 13 când Cherchez a pasat ideal, pe culoar, iar Mihaiu l-a învins pe Dur-Bozoancă cu un șut la colțul lung. Deși au marcat repede, oaspeții au exploatat la maximum meteahna tragerii de timp, detaliu de care s-a ocupat în special portarul Popescu, totul fără ca Andrei Antonie, “centralul” întâlnirii, să ducă vreun moment mâna la buzunar. Palidă până atunci, Universitatea și-a revenit după mai bine de o jumătate de oră, când Gavra l-a păcălit pe Dudea, a tras din apropiere, iar Hațiegan a reluat în plasă, cu calm, balonul respins greșit de goalkeeperul Chindiei (36). 1-1 la pauză și se anunța o parte secundă extrem de interesantă pe Cluj Arena.  Iar așteptările s-au adeverit la puțin timp de la reluarea jocului, când, în urma unui corner, Gavra a întors scorul cu o lovitură de cap, mingea lovind bara înainte să intre în poartă (50). Ai noștri au prins aripi, dar replica elevilor lui Viorel Moldovan a venit imediat, așa că după ratarea uriașă a lui Hațiegan, care s-a pripit în postură de “unu la unu” cu Popescu (60), Neguț l-a întins și el pe Dur-Bozoancă (61). Ultimele minute au trecut greu, asta mai ales din cauza deselor fragmentări ale arbitrului din București, însă în prelungiri Hațiegan a reușit “dubla” și a dus-o pe “U”, pentru câteva ore, pe primul loc în Liga 2.  În urma rezultatelor înregistrate sâmbătă, echipa noastră a coborât pe locul 3, care asigură prezența la “baraj”, la doar un punct de ocupanta poziției secunde, Academica Clinceni și două de Sportul Snagov, noul lider al seriei.  Primul “11” al Universității a arătat astfel:  Dur-Bozoancă – Cordoș, Abrudan, Berci (65, Căpușă) –  A. Coman, Giurgiu, Sepsi, Taub – Hațiegan, Gavra (85, Ene), Ursu (75, M. Coman) “Studenții” merg în vacanță până pe 9 ianuarie, atunci când este programată reunirea lotului.  DECLARAȚII   Bogdan Lobonț, antrenor FC Universitatea Cluj: “Mai sunt meciuri de jucat, vom vedea unde vom fi la finalul campionatului, când vom ajunge la “finish”. Campioni de toamnă sau campioni de iarnă, toate acestea nu sunt pentru noi. Luăm fiecare meci în parte și știm la ce capitol trebuie să lucrăm. Avem aproape trei luni la dispoziție să ne cunoaștem mai bine și să progresăm. Băieții au făcut un meci mare, au avut o atitudine extraordinară, victoria e meritul lor. Au fost aici zi de zi, sunt aceiași, au demonstrat că au potențial, talent, valoare și sunt capabili să facă meciuri asemeni celui din această seară (vineri, n.n). Cred că am suferit mai mult la televizor din momentul în care mi-am dat acordul să vin la Universitatea. E mult mai greu acolo. Am suferit și pe bancă, dar am făcut-o cu toții. Știm că sunt și astfel de momente, însă disipăm suferința între noi. Toată echipa a jucat bine, a făcut un efort extraordinar. Jucătorii au toate calitățile pentru a face performanță. Atmosfera a fost extraordinară, “U” are suporteri minunați, care au susținut echipa în ciuda frigului de afară și a faptului că am fost conduși. De altfel, ei au încurajat-o atât în celelalte partide jucate acasă cât și la cele din deplasare. A fost un duel interesant la nivelul jucătorilor, nu al antrenorilor, indiferent de indicațiile pe care noi le dăm. Aici, la Universitatea, ne completăm unul pe celălalt, fiecare are domeniul lui de competență. Lucrez cu o echipă de super-profesioniști, fiecare știe exact ceea ce are de făcut. Nu am nevoie de “yes-man”. Am pregătit totul pentru pauza de iarnă, iar despre celelalte aspecte mai avem timp să discutăm. De regulă apar și detalii imprevizibile, dar suntem capabili să ne adaptăm, așa cum am făcut-o la Snagov, pe un teren dificil. Staff-ul va fi completat de Adrian Iencsi, Mircea Cojocaru, Dan Didiță și Călin Albuț, antrenor cu portarii. A fost alegerea mea să stau pe bancă la acest meci” Cristian Gavra: “Am început mai rău meciul, pentru că am încasat acel gol, dar a fost cam singura fază în care Chindia ne-a pus probleme. Am dominat jocul, ne-am impus, am avut un public incredibil, care ne-a împins de la spate. La pauză Lobonț ne-a spus să avem încredere în noi, pentru că vom marca și ne vom impune. Suntem bucuroși că am făcut-o. El e un antrenor bun, la început de drum, încă suntem la stadiul de cunoaștere, pentru că nu am lucrat foarte mult împreună. Din iarnă, însă, vom pune toate lucrurile la punct. Trebuie să arătăm ca o echipă puternică și să câștigăm toate meciurile în retur. A fost o victorie foarte importantă. Acum noi suntem pe primul loc, dar depindem și de celelalte rezultate. Sperăm să avem un culoar bun și să ne menținem în vârful clasamentului. Bogdan Lobonț și Viorel Moldovan au avut rezultate cu echipa națională și ne bucurăm că avem parte de astfel de antrenori chiar și în Liga a II-a. Sper ca la anul să lucrăm împreună cu Bogdan în Liga 1. Suntem principala favorită la promovare și trebuie să demonstrăm acest lucru la fiecare meci. Am avut o galerie fantastică, un public foarte frumos care ne-a susținut pe toată durata partidei. Ne bucurăm că le-am făcut un cadou minunat de sărbători” Iuliu Hațiegan: “Mă bucur pentru această victorie, că am înscris și sper ca la finalul campionatului să fim tot pe primul loc. Pe Bogdan Lobonț l-am simțit foarte bine din teren. Încă de când a semnat el a fost alături de noi, a vorbit cu noi și îi dedicăm această victorie. La finalul meciului ne-a felicitat și ne-a spus că munca grea va începe după vacanță. Am avut emoții, dar constructive. Până la urmă, contează că am câștigat. Am jucat bine și am câștigat împotriva majorității echipelor tari pe care le-am întâlnit. Am avut atitudine, iar astfel de victorii ne dau o încredere uriașă. Îl urmăream pe Lobonț încă de când era jucător. E o onoare pentru mine să lucrez cu el” Ioan Ovidiu Sabău, manager sportiv FC Universitatea Cluj: “Mă bucură acest rezultat. Lobonț e un băiat foarte serios, pune foarte mult suflet și a condus echipa spre victorie. A fost un meci foarte greu, dar m-a deranjat faptul că se repetă aceste arbitraje cu tentă. Nu este primul joc în care avem un arbitraj foarte slab, din punctul meu de vedere. Sper ca lucrurile să intre în normal și să fim arbitrați corect, mai ales când jucăm acasă. În prima repriză portarul lor a tras vreo cinci minute de timp, nu a primit cartonaș, în timp ce noi am primit avertismente cu ușurință. Sunt și ei oameni, pot să greșească, dar maniera m-a deranjat foarte tare. Nu e normal să fii dezavantajat, deoarece Universitatea e un club care încearcă totul numai pe teren, care asigură un buget pentru acești jucători și face eforturi ca să-i plătească la timp. Avem infrastructură, tradiție, palmares și merităm să fim în prima ligă. Am discutat și cu alți oameni și, într-adevăr, există o anumită tentă de a fi dezavantajați în unele situații. Nu cred că e un complot împotriva noastră, însă trebuie ca fiecare arbitru să fie mai atent pe viitor. Mircea Cojocaru și Călin Albuț au fost suspendați, mai rămăsese doar preparatorul nostru fizic, Dan Didiță. Urma ca eu să stau pe bancă, dar până la urmă m-a salvat Lobonț, care a venit vineri la prânz și mi-a spus că nu poate să lase echipa într-un moment atât de greu. Mă bucur foarte mult pentru el, o astfel de victorie îți dă încredere. Acumulând experiență, el va fi un mare câștig pentru fotbalul românesc, dar pe mine mă interesează ca el să fie un mare câștig pentru Universitatea. Suntem o echipă foarte valoroasă, cu jucători de mare caracter, am spus-o de la început. Puțini au avut încredere în ei, din păcate unii de lângă mine, de lângă noi. Luați individual, acești jucători sunt cei mai valoroși din Liga a II-a, mulți dintre ei ar face față în prima ligă, dar, dincolo de asta, sunt fotbaliști de mare caracter. Am încredere că alături de ei și de câteva întăriri, având concurență, ne putem îndeplini obiectivul. Dar despre acest lucru aș vrea să vorbească mult mai mult, de aici încolo, Bogdan Lobonț” Viorel Moldovan, antrenor Chindia Târgoviște: “Am avut jocul în mână, am început foarte bine, dar după gol am cedat puțin inițiativa și ne-am retras inexplicabil. Nu am înțeles de ce, pentru că nu a fost de bun augur pentru noi. Am intrat la pauză cu un rezultat de egalitate, după care atât greșelile individuale cât și cele colective au făcut ca Universitatea să conducă. Pe final de meci am riscat foarte mult. Am scos un fundaș central și am retras un mijlocaș acolo, am încercat să egalăm, am avut situații, dar nu am reușit să ne impunem. Cred, totuși, că un rezultat de egalitate era echitabil. Am intrat într-un joc cu multe mingi lungi, la bătaie, ceea ce nu ne caracterizează. Am fost destul de precipitați în anumite momente și nu am reușit să revenim în meci. Oricum, vreau să îmi felicit băieții pentru atitudinea de care au dat dovadă, pentru ce au realizat până în momentul de față. Nu ne cade bine această înfrângere, dar trebuie să o luăm de la capăt și să ne întoarcem mai puternici din vacanță. Sezonul este lung și am mari speranțe că la final vom fi în Liga 1, împreună cu Universitatea Cluj, de ce nu? M-am concentrat asupra aspectelor care țin de echipa mea, însă îl felicit pe Bogdan Lobonț pentru această victorie. Prezența lui pe bancă a ajutat-o pe “U”. Știam că vor face tot posibilul în acest sens, deoarece Mircea Cojocaru era suspendat, așa că au fost nevoiți să găsească o soluție. Până la urmă nu Bogdan Lobonț joacă, ci echipele pe teren. Am avut momente foarte bune, dar nu le-am gestionat bine. Este o luptă interesantă, un campionat strâns. Puteam să avem în momentul de față mai multe puncte. Am avut o serie extraordinară, cu vreo 14 etape fără înfrângere. Cu puțină atenție puteam să obținem mai mult. Chiar și așa, suntem mulțumiți cu ceea ce am realizat până acum. După calculul meu, ne mai trebuie 13 victorii, poate mai puține, poate mai multe. Cu 82-83 de puncte îți asiguri locul de promovare. Vom vedea ce va fi după vacanță. Trebuie să ne regrupăm și să ne întărim. Suferim de la meciul cu Metaloglobus, pentru că jucătorul nostru esențial de la mijlocul terenului, Liviu Mihai, este accidentat. În plus, s-au acumulat multe suspendări. Încerc să obțin rezultate cu ce am la îndemână. Nu sunt în măsură să îi dau sfaturi lui Bogdan, el este un băiat extraordinar, un caracter superb. Sunt convins că va reuși să facă o treabă foarte bună la “U”. Este o echipă senzațională, de tradiție. Când eram la Bistrița, copil fiind, eram fanul Universității Cluj și îmi doream foarte mult la vremea respectivă să ajung să joc aici. Nu a fost cazul, am luat-o într-o altă direcție. Îmi place Clujul, mi-a plăcut tot timpul și le doresc succes în continuare. Această echipă merită să fie în Liga 1”.  
Postat în Stiri De:
"Blugento" Admin
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii