Derby cu 24.500 de spectatori pe Cluj Arena

24 oct. 2022 15:53:58

FC Universitatea Cluj a pierdut pe teren propriu în Derby-ul Clujului din Superligă, 1-2 cu CFR, toate golurile fiind marcate din lovituri de la 11 metri. Meciul a stabilit un nou record de spectatori în acest sezon în prima ligă, cu 24.500 de fani în tribunele Cluj Arena.

Prima ocazie serioasă le-a aparținut băieților noștri, Mamadou Thiam șutând de la distanță (min. 11) spre poarta celor de la CFR, dar mingea n-a prins cadrul porții. Iliev a reținut ulterior o minge venită din partea lui Malele în prima oportunitate mai importantă pentru oaspeți (min. 19).

CFR avea să deschidă scorul de la 11 metri, asta după ce Yuri a primit un picior la nivelul capului din partea lui Florin Ilie, jucătorul nostru primind și cartonaș galben, iar Ciprian Deac a transformat pentru 0-1 (min. 25).

O nouă șansă importantă pentru ”U” a venit în minutul 38, când Lorand Fulop a fost găsit de Vlădoiu în fața porții, dar atacantul nu a putut să înscrie. Prima repriză s-a încheiat astfel cu 0-1 în favoarea lui CFR Cluj.

Bălan i-a luat locul lui Thiam la pauză, iar Gabriel Simion a semnat prima ocazie din repriza a doua (min. 46), Scuffet reținând șutul acestuia din marginea careului mare. Iliev avea să fie pus puțin la treabă, dar a prins fără probleme un balon din partea lui Boateng.

Aproape de minutul 60 alți doi jucători din echipa noastră au văzut avertismente, Vlădoiu și Simion fiind „îngălbeniți” pentru fault, respectiv proteste. CFR a primit încă un penalty, controversat, după un presupus contact dintre Bălan și Kolinger, iar cel care și-a asumat răspunderea a fost Malele, 0-2 în minutul 60.

O dublă schimbare a urmat în tabăra noastră, ieșind Horșia și Simion, iar în locul lor au intrat Haită și Bic. Ultima modificare pe care a făcut-o Eugen Neagoe a venit în minutul 70, când Remacle i-a luat locul lui Ilie.

Nou intratul Remacle a șutat la poarta lui Scuffet (min. 74), italianul respingând în lateral, iar peste 10 minute a urmat o ocazie monumentală, cu o minge scoasă de pe linia porții de către cei de la CFR.

În prelungirile partidei și ”U” a beneficiat de un penalty, Bălan fiind cel faultat, iar Romario Pires a transformat pentru 1-2. Scorul avea să rămână neschimbat și CFR a plecat cu trei puncte de pe Cluj Arena.

”U” este în acest moment pe loc retrogradabil, 15, cu un total de 14 puncte la finalul turului sezonului regular. Returul începe cu un duel tot pe Cluj Arena împotriva lui FCSB, lunea viitoare (31 octombrie) la ora 21:00.

FC Universitatea Cluj - CFR Cluj: 1-2

Echipa de start: Iliev - Vlădoiu, Pițian, Ilie (Remacle, din min. 70), Ispas - Simion (Bic, din min. 62), Romario Pires, Filip - Horșia (Haită, din min. 62), Fulop, Thiam (Bălan, din min. 46).

Rezerve neutilizate: Gorcea - Briceag, Hofman, Nowak, Moraru.

Antrenor: Eugen Neagoe