Derby cu Petrolul, la întoarcerea pe Cluj Arena. “Suntem obligați să câștigăm!”

Derby cu Petrolul, la întoarcerea pe Cluj Arena. “Suntem obligați să câștigăm!”

19 sept. 2019 15:00:00
“Șepcile roșii” și “Lupii galbeni” își dau întâlnire, vineri, la ora 18:00, într-unul dintre derby-urile etapei a 8-a din Liga 2. Pentru echipa noastră va fi prima partidă a sezonului cu spectatori pe Cluj Arena, după repararea gazonului, dar și după ce Comisia de Disciplină din cadrul Federaţiei Române de Fotbal a suspendat sancţiunea care prevedea disputarea a patru meciuri de pe teren propriu cu porţile închise. Așteptarea a luat sfârșit. După două jocuri pe arena “Trans-Sil” din Târgu Mureş, contra celor de la Viitorul Pandurii Târgu Jiu, respectiv Gloria Buzău, “U” se întoarce acasă, într-o reeditare a unuia dintre cele mai vechi dueluri din istoria fotbalului românesc. Cu mențiunea că, spre deosebire de startul sezonului trecut, Universitatea și Petrolul au un parcurs diametral opus înaintea întâlnirii de pe Cluj Arena. Astfel, dacă elevii lui Adrian Falub au capotat și la Călărași, scor 2-3, ajungând la cinci înfrângeri din șase partide, “lupii” au strâns 11 puncte, se situează pe poziția a șaptea, însă vin după semi-eșecul surprinzător cu “lanterna” Sportul Snagov, 1-1, suferit chiar pe “Ilie Oană”. Ploieștenii au deschis scorul prin Arnăutu (30), au rămas în zece oameni în debutul părții secunde, după eliminarea lui Cioinac și s-au văzut egalați în ultimul minut regulamentar, de reușita lui Stoica. Ajunsă pe penultima poziție, Universitatea, prin vocea unuia dintre veteranii săi, George Florescu, anunță ferm că exclude orice alt rezultat în afara victoriei, la finalul partidei de vineri seară. “Cu siguranță meciul cu Petrolul rămâne un derby. Sunt două echipe cu tradiție, cu mulți suporteri, dar situația noastră din clasament e grea. Cred, totuși, că nu aceasta este adevărata față a Universității, cu toate că am pierdut cinci partide din șase. E adevărat că avem probleme de lot, însă, chiar și așa, trebuie să tratăm fiecare întâlnire la victorie. La Călărași s-au văzut îmbunătățiri în ceea ce privește jocul. Am reușit să marcăm două goluri în deplasare, iar atunci când se întâmplă asta, de regulă obții cel puțin un punct. Nu a fost să fie. Toată lumea și-a dorit, am avut o altfel de agresivitate, am avut contraatacuri foarte bune. Puteam să marcăm mai mult, dar până la urmă am pierdut. De acum, ne concentrăm pe partida următoare, cea cu Petrolul, pe care suntem obligați să o câștigăm”, a spus mijlocașul “Șepcilor roșii”. În schimb, Dorin Goga crede că “U” va ieși din criză numai cu liniște și răbdare. Atacantul se reface după contractura suferită etapa trecută și va rata confruntarea cu Petrolul. “Mă bucur că ne întoarcem acasă, după două meciuri la Târgu Mureș, fără spectatori. Putem să facem lucruri bune, dar numai cu liniște, cu răbdare, chiar dacă nu toată lumea o mai are. Consider că aceasta va fi salvarea noastră. Situația e grea, e urâtă, nimeni nu s-ar fi așteptat ca după un sezon în care ne-am luptat pentru promovare, să fim la evitarea retrogradării. Nu trebuie să ne mai uităm în spate, contează ceea ce vom face de azi înainte. Am o contractură, dar cred că peste o săptămână voi fi din nou pe teren”, a declarat Goga, completat de mai tânărul său coleg din defensivă, Tudor Telcean. “Este o situație foarte grea, nu se aștepta nimeni să ajungem aici. O luăm pas cu pas, nu ne mai gândim la promovare și sperăm să câștigăm meciul cu Petrolul. Vrem să le aducem o bucurie fanilor, care în ultimul timp au trăit doar dezamăgiri. Ne dorim, de asemenea, să ajungem cât mai departe în Cupa României”, a încheiat fundașul nostru. Ultimul meci direct de pe Cluj Arena, disputat în urmă cu aproape un an, pe 23 septembrie 2018, a echivalat cu o victorie pentru echipa noastră. Universitatea s-a impus cu 3-2, după golul lui Octavian Ursu și "dubla" lui Dorin Goga. Nini Popescu și Claudiu Herea au marcat pentru "găzari". Biletele sunt disponibile online, dar și în următoarele locații: magazinul oficial FC Universitatea Cluj (situat lângă casele de bilete de la Cluj Arena, zilnic: 12:00 – 20:00), standul clubului din Iulius Mall (zilnic: 10:00-22:00), casieria BTArena (joi – vineri: 11:00-19:00), Cluj Arena (casele de bilete se deschid vineri la ora 12:00). Partida va fi condusă la centru de Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe), ajutat la cele două margini de Stelian Slabu (Brașov) respectiv Adrian Vornicu (Iași).
Postat în Stiri De:
"Blugento" Admin
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii