Derby de Cluj cu șapte goluri. ”U” – CFR: 3-4

Derby de Cluj cu șapte goluri. ”U” – CFR: 3-4

23 aug. 2023 11:16:25

FC Universitatea Cluj și CFR Cluj au oferit, în încheierea etapei a 6-a a Superligii, o partidă cu șapte goluri. Oaspeții au reușit să se impună pe Cluj Arena, scor 3-4.

Derby-ul a început cu o fază analizată momente bune și în cele din urmă nu s-a acordat lovitură de la 11 metri pentru echipa noastră după ce un jucător al adversarilor a respins cu mâna, iar din lovitura liberă rezultată Bic l-a pus la încercare pe Sava.

Golul nu s-a lăsat mult așteptat și Ianis Stoica a înscris în premieră pentru ”U” în minutul 10. CFR a încercat să răspundă, pentru ca ulterior să fie câteva ocazii pentru echipa noastră după intrarea în ultimul sfert de oră al primei reprize. S-a făcut 2-0, printr-un nou gol venit din partea lui Stoica (’38), iar înaintea intrării la vestiare s-a ajuns la 2-1 (gol Otele), în loc să se fi făcut 3-0 în dreptul „studenților”.

Acea reușită avea să ofere încredere oponenților și în minutul 56 scorul a devenit egal, 2-2 (gol Avounou), pentru ca CFR să profite apoi de mai multe greșeli în aparărea noastră. Adversara din Gruia a preluat conducerea în minutul 68 (gol Ajeti), după ce nu cu mult înainte a avut și un gol anulat, dar la 10 minute distanță a venit egalarea din penalty-ul lui Dan Nistor: 3-3.

Tabela s-a modificat pentru ultima oară în minutul 82, când CFR a stabilit scorul final în Derby de Cluj în urma reușitei lui Jefte Betancor, în ciuda unor ocazii pentru ”U” în prelungiri. Echipa noastră a cedat cu 3-4 la revenirea pe Cluj Arena și după 6 etape a rămas la borna celor 6 puncte obținute anterior.

Runda următoare ne duce la Sibiu, pentru disputa cu FC Hermannstadt. Întâlnirea va avea loc luni, 28 august, de la ora 18:30.

FC Universitatea Cluj – CFR Cluj 3-4 (2-1)

Echipa de start: Iliev - Oancea (Dimitrov, din min. 79), Pițian, Miron (Filip, din min. 64), Mitrea, Vătăjelu (Tescan, din min. 79) - Nistor, Bic (Popadiuc, din min. 88), Chipciu - Stoica, Popa.

Rezerve neutilizate: Gorcea - Perianu, Simion, Hofman, Calcan.

Antrenor: Anton Petrea

Postat în Fotbal Liga 1 Stiri De:
Costi Solovastru
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii