Descătușare după pauză. “U” – Unirea Dej 3-0

Descătușare după pauză. “U” – Unirea Dej 3-0

13 feb. 2020 14:00:00
“Studenții” au câștigat, miercuri, primul meci-test disputat la Cluj-Napoca după întoarcerea din cantonamentul din Cipru. Goga și Gavra, ultimul cu o “dublă”, au adus victoria echipei noastre, toate golurile venind în partea a doua. Deși a dominat prima repriză a partidei disputată pe “sinteticul” din Parcul Sportiv “Iuliu Hațieganu”, una în care Adrian Falub l-a urmărit la lucru pe Joseph Bouasee (21 de ani), un mijlocaș la închidere camerunez crescut de AS Roma, golurile au venit la reluare. Goga a deschis scorul cu o lovitură plasată de cap (50), iar Gavra a transformat fără emoții penalty-ul obținut de Mailat (56). Tot Gavra a oferit ultimul gol al zilei, după ce a întors un adversar în marginea careului mic și a finalizat cu un șut în forță. Ultimele două partide de verificare înaintea reluării campionatului sunt programate sâmbătă, 15 februarie, împotriva formațiilor Metalurgistul Cugir (ora 11:00) respectiv Victoria Cluj (ora 13:00). Managerul sportiv Adrian Falub a aliniat următoarele formule de joc: “U” (prima repriză): Dur-Bozoancă – Inacio, Telcean, Mureșan, Neciu – Joseph, Penescu – Pop, Mihalcea (30, Văsălie), Pîrvulescu – Coman “U” (repriza secundă): Dur-Bozoancă – Takacs, Crăciun, Florescu, Taub – Dican, Barbu – Ștefănescu, Goga, Mailat – Gavra   DECLARAȚII Adrian Falub, manager sportiv FC Universitatea Cluj “După două zile de pauză și alte două de antrenament, e greu să le cer jucătorilor să aibă calitate în joc, dar eu cred că a fost un test bun și e important că nu avem accidentați. Goga a marcat de multe ori în pregătiri, sper să o țină tot așa și în partidele oficiale. La fel și Gavra. Sunt doi jucători de calitate, care ne vor ajuta mult pe viitor, așa cum au făcut-o și până acum. Suntem în discuții cu alți doi jucători, mai rămâne de văzut dacă vom putea să îi transferăm. Dacă nu vom reuși, ne vom baza pe lotul actual. Joseph (Joseph Bouasse Ombiogno, n.n) a făcut două antrenamente cu noi, l-am văzut în acest meci, iar mâine (joi, n.n) urmează să luăm o decizie în privința sa”   Cristian Gavra, atacant FC Universitatea Cluj “A fost un meci amical util pentru noi, un antrenament foarte bun. Am alergat, am marcat, iar de acum așteptăm reluarea campionatului. Ne-am pregătit exemplar în cantonament, am avut jocuri destul de tari și e important că toată lumea s-a întors sănătoasă din Cipru. Putem să pregătim în liniște returul” |full_html|“Studenții” au câștigat, miercuri, primul meci-test disputat la Cluj-Napoca după întoarcerea din cantonamentul din Cipru. Goga și Gavra, ultimul cu o “dublă”, au adus victoria echipei noastre, toate golurile venind în partea a doua. Deși a dominat prima repriză a partidei disputată pe “sinteticul” din Parcul Sportiv “Iuliu Hațieganu”, una în care Adrian Falub l-a urmărit la lucru pe Joseph Bouasee (21 de ani), un mijlocaș la închidere camerunez crescut de AS Roma, golurile au venit la reluare. Goga a deschis scorul cu o lovitură plasată de cap (50), iar Gavra a transformat fără emoții penalty-ul obținut de Mailat (56). Tot Gavra a oferit ultimul gol al zilei, după ce a întors un adversar în marginea careului mic și a finalizat cu un șut în forță. Ultimele două partide de verificare înaintea reluării campionatului sunt programate sâmbătă, 15 februarie, împotriva formațiilor Metalurgistul Cugir (ora 11:00) respectiv Victoria Cluj (ora 13:00). Managerul sportiv Adrian Falub a aliniat următoarele formule de joc: “U” (prima repriză): Dur-Bozoancă – Inacio, Telcean, Mureșan, Neciu – Joseph, Penescu – Pop, Mihalcea (30, Văsălie), Pîrvulescu – Coman “U” (repriza secundă): Dur-Bozoancă – Takacs, Crăciun, Florescu, Taub – Dican, Barbu – Ștefănescu, Goga, Mailat – Gavra   DECLARAȚII Adrian Falub, manager sportiv FC Universitatea Cluj “După două zile de pauză și alte două de antrenament, e greu să le cer jucătorilor să aibă calitate în joc, dar eu cred că a fost un test bun și e important că nu avem accidentați. Goga a marcat de multe ori în pregătiri, sper să o țină tot așa și în partidele oficiale. La fel și Gavra. Sunt doi jucători de calitate, care ne vor ajuta mult pe viitor, așa cum au făcut-o și până acum. Suntem în discuții cu alți doi jucători, mai rămâne de văzut dacă vom putea să îi transferăm. Dacă nu vom reuși, ne vom baza pe lotul actual. Joseph (Joseph Bouasse Ombiogno, n.n) a făcut două antrenamente cu noi, l-am văzut în acest meci, iar mâine (joi, n.n) urmează să luăm o decizie în privința sa”   Cristian Gavra, atacant FC Universitatea Cluj “A fost un meci amical util pentru noi, un antrenament foarte bun. Am alergat, am marcat, iar de acum așteptăm reluarea campionatului. Ne-am pregătit exemplar în cantonament, am avut jocuri destul de tari și e important că toată lumea s-a întors sănătoasă din Cipru. Putem să pregătim în liniște returul”
Postat în Stiri De:
Blugento Admin
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii