Deschidem seria amicalelor cu o victorie. ”U” – Sănătatea: 4-1

28 ian. 2022 17:27:53

FC Universitatea Cluj a început seria amicalelor din această iarnă cu un succes împotriva celor de la Sănătatea Cluj. Băieții lui Erik Lincar s-au impus cu 4-1 la Florești, reușitele echipei noastre fiind marcate de Albert Hofman (min. 14), Dragoș Tescan (min. 19), Nicolae Pîrvulescu (min. 79) și Ciprian Călugăr (min. 83).

”U” a început meciul de verificare cu următoarea formație: Gorcea – Romeo, Gugu, Ispas, Alarcon – Neacșu, Ribeiro – Hofman, Haită, Tescan – V. Alexandru.

În prima parte, suporterii prezenți la stadion au avut ocazia să îl vadă la treabă pe Roberto Romeo, venit de la Gaz Metan Mediaș, dar și pe juniorul Iustin Neacșu (17 ani), cei doi impresionând plăcut încă din primele minute.

Cu un joc consistent, ”U” a pus presiune pe apărarea adversă din start. Hofman a deschis scorul în minutul 14, extrema noastră finalizând simplu o minge respinsă inițial de portarul Sănătății.

Al doilea gol a venit peste cinci minute. Ribeiro a bătut rapid o lovitură liberă de la centrul terenului peste apărarea adversă. Mingea a ajuns la Tescan, care a înscris cu un lob precis peste portar.

Vali Alexandru a trecut pe lângă gol în minutul 25, șutul acestuia din centrul careului trecând pe lângă poartă.

Erik Lincar a schimbat garnitura la pauză, testând în repriza a doua juniorii U19 care s-au antrenat în această perioadă alături de echipa mare, dar și pe Florin Ilie și Aurelian Păun, jucători transferați de la UTA Arad, respectiv Academica Clinceni: Păun – Mitrea, Ilie, Vomir, Ciobanu – Vînău, Moraru – Călugăr, Felecan, Pîrvulescu – Boiciuc.

„Virușii verzi” au redus din diferență imediat după pauză în urma unei neînțelegeri în apărarea noastră. „Studenții” au replicat prin Boiciuc, care s-a demarcat bine la o centrare oferită de Ciobanu, însă mingea vârfului nostru a fost prinsă de portar. În minutul 70, Vlad Moraru a recuperat o minge la centru și a pornit într-o acțiune personală încheiată cu un șut pe spațiul porții. La următoarea fază, Andrei Vînău a trimis un trasor cu pământul de la 25 de metri, punându-l în dificultate pe Bîlbă.

Al treilea gol a venit în minutul 79, când Pîrvulescu a reușit faza meciului. Extrema noastră a trecut de trei adversari și a finalizat elegant la colțul lung.

Ciprian Călugăr a închis tabela în minutul 83. Juniorul în vârstă de 17 ani a marcat cu capul la o lovitură de colț.

Erik Lincar a tras câteva concluzii la finalul jocului: „Am încheiat prima parte a perioadei de pregătire cu acest joc amical. Am avut și acest joc amical în care jucătorii s-au implicat. Important este să fim sănătoși. Suntem pregătiți să mergem în Antalya, unde ne dorim să avem o perioadă reușită, cu vreme bune. De aceea mergem, să avem parte de terenuri bune și să jucăm cele trei meciuri amicale pe care le avem în program.”

Tehnicianul a vorbit și despre juniorii utilizați în jocul de astăzi: „Îi urmărim de mult. Știți că tot timpul am adus jucători de la U19. Au fost și alții. Pot să spun că sunt jucători interesanți. Cu timpul, prin evoluțiile lor, sper ca unii dintre ei chiar să facă parte din lotul echipei și, de ce nu, să debuteze la Liga II sau chiar la Liga 1.”, a declarat Erik Lincar.

Pentru „studenți” urmează plecarea în Antalya, programată luni seară. În Turcia, jucătorii Universității se vor pregăti timp de 10 zile și vor disputa trei partide amicale.

Pe 5 februarie, ”U” se va duela cu formația Korona Kielce (locul 3 în liga a doua din Polonia), iar pe 7 februarie echipa noastră va disputa un joc-test împotriva celor de la Kaspij Aktau (locul 8 în prima ligă din Kazakhstan). Al treilea adversar va fi stabilit în următoarele zile.