Dezlănțuiți după pauză. CS Iernut – “U” Cluj 0-5

21 oct. 2017 15:00:00
Hattrick-ul lui Lemnaru, alături de reușitele lui Goga și Giurgiu, toate sosite în partea a doua, au dus-o pe “U” pe podium, la două puncte în spatele liderului Performanța Ighiu. “Studenții” au avut nevoie de mai bine de o oră pentru a-și face misiunea ușoară la Iernut. Prima repriză, una pe care ai noștri au dominat-o aproape autoritar, a adus doar ocazia uriașă a lui Goga, al cărui șut a fost respins de sub transversală de goalkeeper-ul Crăciun (31), în timp ce Hațiegan a ratat țința din câțiva metri (33). Trei minute mai târziu, mureșenii au lovit bara lui Albuț, acela fiind singurul moment în care au pus cu adevărat probleme. Atitudinea “Șepcilor roșii” s-a schimbat radical la reluare. În minutul 65, o combinație a “studenților” l-a găsit pe nou-intratul Lemnaru în careu, iar acțiunea a fost oprită de gazde printr-un fault. Arbitrul Szabolcs Kovacs (Carei), fratele mai cunoscutului Istvan Kovacs, a fluierat, însă nu a arătat punctul cu var, ci a mutat locul “infracțiunii” în afara careului, asta deși faultul se petrecuse în interiorul suprafeței de pedeapsă. Goga a îndreptat eroarea greu de explicat a “centralului”, transformând perfect lovitura liberă (66). Celelalte patru goluri au venit în decurs de numai 12 minute. Mai întâi, Hordouan a izbit bara, balonul a ricoșat la nou-intratul Lemnaru, care a majorat diferența (74) și tot el a reușit “dubla”, după “assist-ul” lui Micaș (76). Imediat, Giurgiu a înscris dintr-un penalty obținut de Goga (77), iar Lemnaru, aflat la cel mai bun meci al său de la revenirea la “U”, a stabilit scorul final (86). Echipa noastră a ajuns, astfel, pe locul 3, cu 17 puncte și cel mai bun golaveraj din serie (24-5). Marți, la ora 19:00, pe Cluj Arena, elevii lui Adrian Falub vor da piept cu Știința Miroslava, în “16-imile” Cupei României. Primul “11” al “studenților” a arătat astfel: Albuț (63, Dinu) – Takacs, Onicaș, Abrudan, Manu – Giurgiu (C), Micaș – Hordouan (78, Moldoveanu), Goga (78, Trancă), Ursu – Hațiegan (63, Lemnaru)