Dubla lui Thiam ne asigură victoria în duelul cu FC Botoșani

Dubla lui Thiam ne asigură victoria în duelul cu FC Botoșani

26 feb. 2023 14:39:33

FC Universitatea Cluj a obținut a doua victorie pe teren propriu în 2023, într-un moment foarte important, echipa noastră trecând cu 2-0 de FC Botoșani în revenirea pe Cluj Arena.

Întoarcerea acasă ne-a găsit în atac din primele minute pe un teren greu, prima ocazie cu adevărat notabilă venind în minutul 14, când Thiam a șutat din unghi la colțul scurt, dar a nimerit plasa laterală. Insistența s-a văzut în minutul 28, când Bic a oferit o centrare perfectă din stânga și Thiam a înscris în poarta moldovenilor pentru 1-0.

Prima repriză nu a adus alte momente importante pentru echipa noastră cu excepția unei încercări dintr-o lovitură liberă, FC Botoșani având ultima șansă a mitanului de debut și ”U” intra la cabine cu avantaj minim.

Oaspeții au fost mai periculoși în repriza a doua, având câteva situații bune, dar Gorcea a fost de fiecare dată la post, între timp începând și schimbările în echipa noastră. La o fază în care Mutombo a greșit intervenția și l-a lăsat pe Thiam singur cu portarul advers, atacantul nostru a majorat diferența și se făcea 2-0 în minutul 84. Marcatorul celor două goluri avea să fie schimbat peste câteva zeci de secunde, în aplauzele suporterilor prezenți pe Cluj Arena.

Ultima ocazie a venit în finalul partidei, când Chipciu a combinat cu Fulop și primul a șutat tare, dar Pap a fost la post și într-un final scorul a rămas neschimbat, 2-0 pentru ”U”.

Rezultatul ne ajută să urcăm momentan pe poziția a 11-a și în runda intermediară de săptămâna viitoare ne așteaptă o deplasare la Sibiu, unde evoluăm marți, 28 februarie, de la ora 16:00.

FC Universitatea Cluj - FC Botoșani 2-0 (1-0)

Echipa de start: Gorcea - Martic, Pițian, Miron, Goranov (Chipciu, din min. 60) - Bic (Filip, din min. 85), Simion, Remacle (Fulop, din min. 73), Nistor - Zé Gomes (Oancea, din min. 60), Thiam (din min. 85).

Rezerve neutilizate: Iliev - Bălan, Haită, Romario Pires.

Director tehnic: Ioan Ovidiu Sabău

Postat în Fotbal Liga 1 Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii