Eliminaţi la penalty-uri, în mini-derby-ul Clujului. CFR – “U” 2-2 (4-3, d.p)

17 oct. 2018 15:00:00
Golul lui Florin Burghele din penultimul minut al timpului regulamentar a dus-o pe Universitatea la “loteria” penalty-urilor, dar echipa noastră a părăsit Cupa României încă din faza şaisprezecimilor de finală. Disputat pe arena “Dr. Constantin Rădulescu”, într-o atmosferă întreţinută de peste 100 de fani ai “Şepcilor roşii”, duelul cu CFR a început ideal pentru “U”, după ce Burghele l-a învins pe Gal cu un şut în vinclu din marginea careului. Era abia minutul 11, ai noştri aveau toate motivele să mizeze pe cartea atacului, însă au făcut prea devreme pasul înapoi, iar “feroviarii” au înscris la prima lor acţiune notabilă: Petrilă a sprintat în banda stângă şi a egalat cu un şut în forţă (23), stabilind, totodată, rezultatul primei reprize.  Echilibrul din startul părţii secunde s-a rupt în minutul 68, când acelaşi Petrilă şi-a dus echipa în avantaj, în timp ce, în jumătatea adversă, “U” a trecut în alte două rânduri pe lângă egalare. Mai întâi Burghele l-a întins serios pe Gal (77), iar Telcean a fost cel care a luat la ţintă transversala în urma unei centrări bune din banda stângă (81). Pe final, nou-intratul Marin a obţinut o lovitură de pedeapsă transformată impecabil de Burghele (89), tabela a rămas nemodificată şi după eliminarea lui Potcoavă, din cauza protestelor, astfel că s-a trecut direct la loviturile de departajare. Seria a început prost pentru ai noştri, cu ratarea lui Negrean, a continuat cu golurile lui Vomir, Văsălie şi Telcean, iar Gorcea s-a remarcat în faţa lui Rus. Ultima execuţie din tabăra “Şepcilor roşii” i-a aparţinut omului care ne-a dus la punctul cu var, Burghele, însă acesta a preferat să schimbe colţul şi a tras modest, figură care nu s-a repetat în cazul lui Dat, responsabilul cu penalty-ul decisiv al partidei.  Universitatea Cluj rămâne, aşadar, angrenată doar în Liga Elitelor, unde sâmbătă, la ora 12:00, va juca la Miercurea Ciuc, cu Csikszereda.  Primul “11” aliniat de Călin Sălăgean şi Lucian Turcu a arătat astfel: Gorcea – Potcoavă, Telcean, Vomir, Cohan (75, Matiş) – Saroși (35, Băra), Văsălie, Negrean – Burghele, Balha (61, Cobârzan), Forna (67, Marin) DECLARAŢII Călin Sălăgean, antrenor FC Universitatea Cluj U19 “Faptul că am jucat pe stadionul “Dr. Constantin Rădulescu” a reprezentat o motivaţie în plus pentru noi, iar meciul de astăzi a arătat ca un adevărat derby. La penalty-uri e o loterie, se impune cine e mai inspirat. Începem să ne obişnuim cu meciurile tari, însă. Noi am avut doi ani de căutări, în care am jucat în ligile inferioare, în nişte competiţii nedemne pentru Centrul de Copii şi Juniori al Universităţii Cluj. Simţim miza, dar copiii se comportă exemplar şi se ridică la înălţimea jocurilor. Le mulţumim suporterilor că au fost alături de noi, am dovedit din nou că suntem o mare familie” Florin Burghele “Mă bucur pentru golurile înscrise în timpul regulamentar, mi-am ajutat echipa să ajungă la penalty-uri, dar, din păcate, am schimbat colţul şi am ratat. A fost primul meu derby local, fanii noştri au făcut o atmoferă foarte frumoasă. Astăzi nu a fost să fie, aşa că nu ne rămâne decât să ne concentrăm pe meciurile din campionat”