FC Universitatea Cluj s-a despărțit de șapte fotbaliști

FC Universitatea Cluj s-a despărțit de șapte fotbaliști

3 ian. 2022 09:16:00

FC Universitatea Cluj a ajuns la un acord privind rezilierea contractelor cu șapte dintre jucătorii care au făcut parte din lotul condus de Erik Lincar în prima parte a sezonului.

Clubul nostru a încetat colaborarea cu jucătorii Carol Taub, Albert Voinea, Daniel Novac, Iaser Țurcan, Andrei Blejdea, Alexandru Gîț și Charles Acolatse.

Transferat de la Politehnica Timișoara, Carol Taub a evoluat timp de trei ani și jumătate pentru echipa noastră. Fundașul stânga are 76 de apariții în tricoul Universității, marcând de cinci ori.

Albert Voinea a venit vara trecută de la UTA Arad, bifând în acest sezon șapte apariții. A intrat în teren în meciurile de Cupă cu Sănătatea Cluj (4-0) și CAO Oradea (2-1) și în 5 meciuri în campionat. A marcat un gol în meciul cu FC Buzău (0-1), reușita sa aducându-ne cele trei puncte pe tabelă.

Daniel Novac s-a alăturat Universității în vara anului 2020. Mijlocașul central a îmbrăcat de 15 ori tricoul alb-negru, marcând o dublă în meciul câștigat de „studenți” cu 4-1 pe terenul celor de la Turris Turnu Măgurele.

Iaser Țurcan a sosit la FC Universitatea Cluj sub formă de împrumut de la Petrocup Hîncești. Basarabeanul în vârstă de 23 de ani a jucat în trei meciuri și a punctat în partida din Cupa României cu Sănătatea Cluj.

Andrei Blejdea a ajuns pe Cluj Arena înainte de începutul acestui sezon de la Dinamo București. Extrema a bifat 16 apariții în teren pentru ”U”. A reușit să marcheze de trei ori pentru echipa noastră.

Alexandru Gîț a semnat cu FC Universitatea Cluj în vara anului 2021, după ce a promovat cu  FC U Craiova 1948. Fundașul dreapta a jucat în 13 meciuri pentru ”U”, oferind o pasă decisivă la golul marcat de Sergio Ribeiro în duelul cu FK Csikszereda, câștigat de ciucani cu 3-1.

Togolezul Charles Acolatse a fost adus în pauza de vară de la Dunărea Călărași. Mijlocașul central în vârstă de 26 ani a fost utilizat în șapte partide de către Erik Lincar.

Le mulțumim tuturor pentru munca depusă la “U” și le dorim mult succes în viitor.

Postat în Fotbal Liga 2 De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii