FC Universitatea Cluj - U Craiova: Luptăm până la capăt!

FC Universitatea Cluj - U Craiova: Luptăm până la capăt!

11 mar. 2021 22:53:51

Hotărârile comisiilor FRF și deciziile eronate ale arbitrilor sunt tot atâtea obstacole în drumul FC Universitatea Cluj către play-off, însă suntem datori să ne jucăm șansa până la capăt! Băieții lui Costel Enache își joacă vineri, de la ora 18:00, pe Cluj Arena, împotriva liderului din clasamentul ligii a II-a, U Craiova 1948.

„Șepcile Roșii” au început perfect anul, reușind să bifeze trei victorii consecutive (2-1 cu UTA Arad, 2-1 cu Viitorul Pandurii Târgu Jiu, 2-1 cu CSM Slatina), însă acest start perfect a fost umbrit de două rezultate negative influențate decisiv de arbitraj. În urma acestor rezultate și a deciziei luate de Comisia de Etică și Disciplină a FRF în cazul meciului cu Farul Constanța, „studenții”, aflați în acest moment pe locul 10, sunt puși în fața unui meci capital.

Fără căpitanul Srdjan Luchin, suspendat, antrenorul echipei noastre va fi nevoit să alinieze o formație de start caracterizată cel mai bine prin tinerețe, entuziasm și prospețime.

De partea cealaltă, U Craiova 1948 părea echipa care se va desprinde în fruntea Ligii a II-a la începutul sezonului, însă rezultatele ulterioare au echilibrat situația în clasament. Oltenii au început 2021 cu scor alb la Chiajna și au fost învinși pe „Ion Oblemenco” cu 2-1 de CS Mioveni în ultima rundă. În total, oaspeții de vineri au în palmaresul acestei stagiuni opt victorii, șapte egaluri și o înfrângere. Din punct de vedere al golaverajului, Craiova lui Adrian Mititelu are al doilea cel mai bun atac, cu 28 de goluri marcate, și a încasat 14 goluri, același număr aflându-se și în dreptul echipei noastre. Alb-albaștrii ocupă poziția a treia într-un clasament al jocurilor în deplasare, unde s-au impus de trei ori.

Claudiu Balan este cel mai prolific jucător din lotul lui Ovidiu Stângă. Atancantul craiovean a punctat de opt ori până acum. Costinel Gugu și Dragoș Albu sunt suspendați pentru jocul de vineri, iar Bradley Diallo, Marian Stoenac și Ignacio Cacheiro sunt accidentați.

Ultima întâlnire directă cu U Craiova 1948 a avut loc sezonul trecut în șaisprezecimile Cupei României. „Studenții” se impuneau cu 3-2 pe „Ion Oblemenco”, după ce au revenit de la 2-0. Ambele goluri ale gazdelor erau reușite de Claudio Balan. Pentru „Șepcile Roșii” punctau Tudor Telcean și Rafa Miranda cu o dublă.

Costel Enache a prefațat într-o conferință de presă duelul de vineri: „Cât mai sunt șanse, e de datoria noastră să luptăm până la capăt pentru ele. Orice mică conjunctură trebuie să o tragem în favoarea noastră, să o folosim și cu toată energia să mergem cu demnitate până la capăt. Sper să nu fie aproape acest capăt. Eu am încredere în continuare în băieți. I-am văzut oarecum conștienți de ce se întâmplă, i-am văzut și responsabili. E clar că a fost un meci pe care l-am pierdut noi (n.n. cel de la Recea), în condiții impropii oarecum, dar a fost greșeala noastră. Sper să o reparăm.

E adevărat că și Craiova a pierdut, dar e important să vedem meciul, să îl analizăm cu ochi de profesioniști, nu doar să ne uităm la rezultatul final. Craiova e o echipă matură, care gestionează foarte bine terenul de joc, momentele de joc. E greu să-i găsești o problemă mare pe care să o surprinzi. E o echipă bine organizată. Și ei au avut o neșansă oarecum. Arbitrajul a infulențat, după părerea mea, din nou rezultatul. Nu poți da penalty la acea fază. Iar neșansa unui autogol vine rar în fotbal. Nu ne așteptăm să avem așa noroc. Noi trebuie să muncim și să punem atuurile noastre în evidență.

Nu sper la un arbitraj bun. Dați-mi voie să nu sper și să fiu corect. Nu pot să cred că după arbitrajul cu Târgu Jiu, aceeași brigadă arbitrează în Liga 1. Pentru mine asta e un semnal, un semn clar, iar acum vreau să cred doar în jucătorii mei și în staff-ul meu”, a declarat antrenorul Universității.  

”U” – U Craiova 1948 va fi oficiat de Andrei Florin din Târgu Mureș, ajutat de tușierii Iulian Brînză (Botoșani) și Roberto Ciuraru (Sfântu Gheorghe).

Postat în Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii