Gloria Buzău iese în calea “studenţilor”, la Târgu Mureş. “Vreau să avem o reacţie şi să scoatem maximum din fiecare joc!”

Gloria Buzău iese în calea “studenţilor”, la Târgu Mureş. “Vreau să avem o reacţie şi să scoatem maximum din fiecare joc!”

23 aug. 2019 15:00:00
Echipa noastră revine la Târgu Mureş, de această dată pentru duelul cu liderul în exerciţiu al campionatului, SCM Gloria Buzău. A doua partidă pe care o vom juca pe stadionul “Trans-Sil”, din cauza lucrărilor la gazonul de pe Cluj Arena, dar şi cu porţile închise spectatorilor, ca urmare a unei decizii luate de Comisia de Disciplină din cadrul Federaţiei Române de Fotbal (FRF), este programată duminică, la ora 15:30. Înfrângerea din Trivale, 0-1 cu FC Argeş, o menţine pe Universitatea Cluj cu o “zestre” provizorie de trei puncte, după tot atâtea etape, dar “studenţii” continuă să privească optimişti spre viitor, în ciuda startului nefast de campionat. Duminică, la Târgu Mureş vine nou-promovata SCM Gloria Buzău, una dintre surprizele debutului noii stagiuni, o garnitură care înaintea meciului direct aliniază nu numai punctaj maxim, asemeni celorlalte două urmăritoare, UTA Arad respectiv Turris Turnu Măgurele, dar şi un golaveraj impresionant (10-1!). Mai mult, trupa pregătită de Ilie Stan a oferit scorul etapei trecute, reuşind să marcheze de şapte ori în poarta celor de la Sportul Snagov, fără a încasa vreun gol. Toate aceste detalii nu îl sperie sub nici o formă pe antrenorul Cristian Dulca, care subliniază că aşteaptă un reviriment din partea “alb-negrilor”. “Am făcut o analiză a jocului de la Piteşti, pe care, din păcate, l-am pierdut. Nu am reuşit ceea ce ne-am propus, să nu luăm gol şi să încercăm să marcăm pe posesia noastră, chiar dacă am avut două ocazii mari, prin Dican. Acela este un meci care a trecut şi nu ne mai interesează. Jucătorii s-au pregătit foarte bine, la fel ca până acum, iar datoria lor este să aibă o reacţie, să răspundă printr-o evoluţie foarte bună în partida cu Buzăul. Este o echipă care nu a pierdut nici un meci, care vine cu un moral bun, fără presiune, care nu are nici un obiectiv anul acesta. Va fi, aşadar, o întâlnire dificilă, una pe care, din nefericire, noi o vom juca tot în deplasare, la Târgu Mureş, fără spectatori. Cred că aportul lor ar fi fost ideal, deoarece contează foarte mult să ai în spate 3.000 – 4.000 de oameni. Sper să depăşim cu bine aceste etape, să scoatem maximum din fiecare joc, dar cel mai important este jocul de duminică, pe care trebuie să îl câştigăm. Gloria Buzău este o formaţie nouă, cu jucători cu experienţă în Liga 1, cum sunt Dragoş Balauru, Vali Alexandru sau Marius Ioniţă. Este un campionat foarte greu, Liga 2 are un statut aparte, cu agresivitate, multe mingi lungi, aşa că datoria noastră este să ne adaptăm acestor condiţii. Când totul merge bine, eşti apreciat, dar atunci când nu sunt rezultate e normal ca suporterii să reacţioneze. Am avut o discuţie cu fanii, marţi, în Parcul “Babeş”, le-au transmis băieţilor ceea ce îşi doresc de la ei. Până la urmă trebuie să ai o atitudine bună în timpul partidelor, chiar dacă nu compensezi cu o tehnică pe măsură. Nu sunt dezamăgit de achiziţii, pentru că s-au pregătit exemplar cu toţii. Aşteptam, însă, mult mai mult de la ei, deoarece e normal să ne dorim mai mult. Cui îi place să piardă, până la urmă? Într-adevăr, s-au făcut transferuri însemnate şi ar fi nevoie de timp suplimentar pentru acomodare, omogenizare, cristalizarea relaţiilor de joc. Campionatul a început, însă, aşa că avem nevoie de rezultate! Nu am temeri, îmi asum munca şi greşelile! Nu putem merge la nesfârşit cu înfrângeri sau cu un joc foarte prost, dar am încredere în echipă, pentru că demonstrează la antrenamente că se poate! Pe de altă parte, tocmai asta ne îngrijorează, oarecum, că la antrenamente totul iese bine, iar la joc nu reuşim să ne concentrăm pe toate fazele şi apar mici greşeli individuale, colective, dar care fac diferenţa. Până nu semnăm actele, nu pot vorbi despre sosirea altor jucători noi! Îmi mai doresc un atacant şi un fundaş stânga, pentru că suferim pe anumite posturi”, a declarat Dulca, după antrenamentul de vineri dimineaţă. De asemenea, golgheterul Universităţii Cluj din ediţia trecută, Cristian Gavra, promite că jocul echipei noastre va arăta complet diferit în partidele viitoare. “Ne-am revenit destul de greu după înfrângerea de la Piteşti. Am început campionatul rău, dar sunt convins că vom arăta altfel. Am muncit foarte bine săptămâna aceasta şi suntem încrezători înaintea întâlnirii cu Gloria Buzău, suntem pregătiţi să luăm cele trei puncte. E un meci important pentru noi, ca toate celelalte. Până acum ne-au lipsit golurile. Am marcat de trei ori în etapa a doua, cu Viitorul Pandurii Târgu Jiu, dar în rest nu ne-am prea creat ocazii. Ce-i drept, sunt şi mulţi jucători noi, aşa că va mai dura puţin până vom forma o echipă. Este un campionat mult mai puternic decât cel trecut, sunt echipe bune, care şi-au completat loturile cu jucători de Liga 1. Pentru cei vechi, a rămas dezamăgirea ratării promovării, dar trebuie să o luăm de la început, e un nou sezon, e o nouă şansă! Trebuie să ducem Universitatea în Liga 1, acolo unde îi e locul! Nu mai avem scuze, nu mai avem voie să facem paşi greşiţi! Suporterii sunt alături de noi şi vor să vadă că ne dăm interesul, că avem atitudine, că jucăm cu inima pentru “U”. Eu sper ca de la meciul cu Buzăul să se vadă toate aceste lucruri”, a spus Gavra, completat de coechipierul său din banda dreaptă a defensivei, Rareş Takacs, revenit în primul “11” după o accidentare mai veche. “Ne-am pregătit foarte bine săptămâna aceasta şi cred că vom face un meci foarte bun duminică. S-au adus mulţi jucători, s-au schimbat multe lucruri la club într-o perioadă foarte scurtă şi încă avem probleme de omogenizare, dar ne vom reveni. Gloria Buzău nu are un obiectiv, joacă fără presiune, de plăcere. Categoric nu ne sperie victoria lor din etapă trecută. Am câştigat meciul cu Viitorul Pandurii Târgu Jiu, la fel putem să îl câştigăm şi pe acesta. Am trecut cu brio peste accidentare şi sunt bucuros că pot juca din nou pentru Universitatea Cluj. Sper ca în următoarele meciuri să ajung la forma optimă”, a completat Takacs.                                                                                                                           
Postat în Stiri De:
"Blugento" Admin
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii