Idan Golan, după jumătate de sezon la ”U”: „Sunt recunoscător să fiu aici. Clubul acesta e ca o familie”

Idan Golan, după jumătate de sezon la ”U”: „Sunt recunoscător să fiu aici. Clubul acesta e ca o familie”

26 ian. 2021 10:45:15

La aproape șapte luni de la sosirea pe Cluj Arena, Idan Golan a acordat un interviu pentru fcucluj.ro. În pauza dintre antrenamente, decarul echipei noastre ne-a vorbit despre cum se simte în cantonament, despre acomodarea la viața din România și despre marea lui dorință, aceea de a promova alături de ”U”.

Cum te-ai acomodat la viața din Cluj, la mâncarea de aici, la oameni?

Cred că m-am obișnuit destul de rapid cu viața de aici, cu țara. Îmi place să trăiesc aici. De oraș nici nu mai spun. Clujul e superb, iar oamenii sunt foarte amabili și deschiși. Legat de mâncarea de aici, îmi place în special zacusca. Chiar Vlad Muțiu mi-a adus niște zacuscă foarte bună de casă, făcută de mama lui.

Ai început să înțelegi câte ceva din limba noastră?

Chiar am învățat puțin din limba voastră de prin antrenamente. Am început să înțeleg câte ceva, câțiva termeni și nu doar din fotbal. Ușor încep să înțeleg discuțiile din jurul meu.

Care a fost cel mai frumos moment pentru tine în prima parte a sezonului?

În primul rând vreau să zic că sunt recunoscător să fiu aici. Clubul acesta e ca o familie, unde toți se ajută între ei. Cel mai frumos moment pe care l-am trăit aici de când am venit a fost în meciul cu Dunărea Călărași. Atunci, i-am oferit o pasă decisivă lui Sergio în minutul 85 și golul său ne-a adus victoria. Au fost trei puncte esențiale pentru noi și toată lumea era extrem de fericită după acel joc în vestiar.

Te-ai integrat rapid în grup?

să spun că m-am integrat rapid și am început să mă înțeleg rapid că băieții. E o atmosferă foarte bună în echipa noastră. M-a ajutat mult și Gabi. Pe el l-am cunoscut înainte să vin aici. Am jucat împreună în Israel.

Cum te simți acum, după o săptămână de pregătire intensă în cantonament?

M-am simțit foarte bine până acum, în perioada asta de pregătire. Tragem tare acum pentru a ne pune la punct cu partea fizică. Ne ajută mult perioada asta să progresăm ca grup. Petrecem mult timp împreună, ne cunoaștem și mai bine, iar asta clar va ajuta pentru a deveni un colectiv mai unit și mai puternic.

Care sunt obiectivele tale pentru noul an?

Scopul nostru rămâne același. Ne dorim să câștigăm fiecare joc, să ne menținem pe locurile de play-off, iar apoi să luptăm pentru promovare. Voi munci atât pe teren, cât și în afara lui pentru ca obiectivul nostru să se transforme în realitate. Sunt sigur că la asta vor contribui și băieții noi. Datoria noastră e să-i ajutăm să se integreze cât mai repede în grup.

Ai fost golgheterul echipei în prima parte a sezonului. Pe lângă asta ai contribuit decisiv la șase reușite. Ce dorești să îmbunătățești la jocul tău pe viitor?

Personal, tot timpul vreau să îmbunătățesc modul în care joc. Îmi doresc să înscriu și să dau cât mai multe pase de gol, să contribui la cât mai multe acțiuni, pentru că acesta este rolul meu și doar așa pot ajuta echipa să ajungă mai sus.

Idan Golan a sosit pe Cluj Arena de la Hapoel Nof HaGalil și s-a integrat rapid în angrenajul echipei noastre încă din perioada de pregătire, reușind să înscrie de patru ori în meciurile amicale. Acesta și-a continuat forma bună și în meciurile oficiale. A prins 12 jocuri pentru ”U”, reușind să înscrie de cinci ori și să ofere șase pase decisive. Decarul Universității a înscris primul gol într-un meci oficial pentru alb-negrii în meciul cu Gloria Buzău (1-2). Idan a mai marcat în victoria cu Pandurii Târgu Jiu (2-0), cu Csikszereda (1-2) și a reușit o dublă în victoria din șaisprezecimile Cupei României, de pe terenul Hușanei Huși (8-2). La capitolul assist-urilor, el a contribuit decisiv de două ori la golurile Universității în victoria cu Unirea Slobozia (3-1), dar și în meciurile câștigate de ”U” cu Pandurii Târgu Jiu (2-0), Dunărea Călărași (2-1) și Hușana Huși (8-2).

Postat în Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii