Idan Golan, gol de trei puncte în minutul 94. ”U” – CSM Slatina: 2-1

27 feb. 2021 13:07:41

FC Universitatea Cluj s-a impus cu 2-1 în fața celor de la CSM Slatina și urcă pe poziția a cincea în clasamentul provizoriu al Ligii a II-a, după un joc cu un final dramatic. Decarul Idan Golan a a adus victoria „studenților” în minutul 94.

În primele minute ale duelului de pe Cluj Arena, jocul a fost concentrat în zona de mijloc, fără ca echipele să se apropie foarte mult de porțile adverse. Prima ocazie a partidei a venit după un sfert de oră de joc. La o centrare venită din dreapta, Ribeiro a oprit mingea și a șutat puternic cu pământul, pe lângă bara porții lui Grecu. La câteva minute, Filip a fost aproape de a deschide scorul. Mijlocașul central a deviat mingea cu capul la un corner, însă aceasta a trecut puțin pe lângă poartă. La mijlocul reprizei, oaspeții și-au trecut în cont prima șansă de a marca. Iansi Stoica a rămas singur cu Muțiu, însă goalkeeper-ul nostru a avut o intervenție providențială. Golul a venit în minutul 33. Ribeiro a executat o lovitură de colț din stânga și l-a găsit perfect în careu pe Derick Ogbu, care s-a înălțat peste apărarea adversă și a înscris pentru 1-0.  Peste câteva minute, Slatina a egalat în urma unui scenariu similar prin Manea.

Repriza a doua a început cu patru schimbări în formația noastră. Costel Enache i-a scos de pe teren pe Pîrvulescu, Dican, Meșter și Acka, intrând Golan, Ilieș, Negrean și Ștefănescu.

În a doua parte ambele echipe au continuat în nota unui joc de uzură, de partea noastră Idan Golan și Derick Ogbu având două șanse la poarta slătinenilor. Cu un sfert de oră înainte de final, Gavra i-a luat locul lui Ogbu. În minutul 80, Ribeiro putea închide meciul, însă reluarea acestuia a găsit plasa laterală. Finalul a avut accente dramatice. În minutul 94, după o șansă mare la poarta lui Grecu, oaspeții au respins în corner. Ribeiro a centrat la prima bară, Gavra a deviat pe spate, iar Idan Golan s-a aflat la locul potrivit pentru a împinge mingea în poartă și pentru a aduce trei puncte uriașe în contul Universității.

Echipa de start: Muțiu – Dican, Răuță, Luchin, Taub – Filip, Acka, Pîrvulescu – Ribeiro, Ogbu, Meșter.

Au mai intrat: Ilieș, Golan, Negrean, Ștefănescu, Gavra.

Costel Enache consideră că victoria este o recompensă a încrederii șu a muncii jucătorilor săi: „Cu toții am vrea să avem o liniște în timpul jocului, iar la final de partidă să stăm picior peste picior, dar vedeți că nu se poate. Știam că vor veni și momente de astea. V-am spus tot timpul că lupta e echilibrată, echipele sunt foarte apropiate ca valoare. Mă așteptam să apară un astfel de moment. E al șaselea joc oficial câștigat și e pe undeva normal ca lucrurile undeva să sufere. Nu suntem construiți pentru continuitatea asta senzațională, plus că adversitatea este foarte bună. Rămânem cu punctele astăzi, dar profesional sunt puțin supărat. Știu că băieții mei pot mai mult. Ei muncesc foarte mult și le cunosc potențialul. Nu am fost într-o zi bună, însă știu că au făcut tot ce au depins de ei. Poate nu am fost inspirați cu o parte din antrenamente. Am încercat să asigurăm o continuitate, pentru că urmează Cupa României și apoi meciuri unul după altul.

Nu neapărat aștept un joc de posesie, dar aștept un joc mult mai eficient ofensiv. Astăzi am fost cam lenți și nu am reușit să desfacem apărarea nici cu acțiuni individuale, nici cu acțiuni rapide, nici cu atac direct. Am avut câteva ocazii. Nu le-am fructificat și uite că pe final am tremurat. Eu cred că a venit golul acesta ca o recompensă a încrederii jucătorilor și a muncii făcute până acum. Chiar și astăzi, chiar dacă nu au arătat senzațional, să știți că băieții muncit și au suferit. E foarte dificil pentru ei, și îi înțeleg, pentru că suferim neavând un teren bun de iarbă. E o altă dinamică aici, față de sintetic, unde ne antrenăm. Modul de a transmite mingea e cu totul altul, iar acolo suferim puțin, dar au fost momente în care am gestionat deciziile destul de greu sau târziu”, a spus antrenorul Universității la finalul partidei.

Pentru ”U” urmează duelul din sferturile Cupei României, cu Viitorul Pandurii Târgu Jiu. Partida se va disputa miercuri, de la 17:30, pe Cluj Arena.