Împreună, până la capăt!

Împreună, până la capăt!

20 mai 2019 15:00:00
Mai sunt trei etape de disputat din cel mai încrâncenat sezon din Liga a II-a, iar echipa noastră se află în obiectiv. “U” e pe locul trei în clasament, la opt puncte de Academica Clinceni, ocupanta poziției secunde, ultima care duce direct în primul eșalon, însă are două puncte avans față de Petrolul, ceea ce o transformă în favorită pentru locul de “baraj”. Cu toate astea, Universitatea nu are voie să mai facă vreun pas greșit, din cei trei rămași până la final, fiind obligată să bată tot. Prima finală e marți, cu Sportul Snagov, de la ora 20:30. Mergem împreună, până la capăt, alături de “studenți”!   Joi seară, elevii lui Bogdan Lobonț au avut marea șansă să se apropie decisiv de Academica Clinceni, jucând tocmai pe terenul adversarei din Ilfov. Meciul a fost încins, cu faze de poartă și ocazii ratate de ai noștri. După 45 de minute în care s-au anihilat reciproc, Academica și Universitatea au iuțit ritmul în startul părții secunde, atunci când au apărut și primele ocazii importante la cele două porți. Astfel, Dur-Bozoancă a jucat din nou rolul de “one man show”, paradele sale salvând-o pe “U” la șuturile lui Dumitru respectiv Barbu (50), în timp ce ai noștri au răspuns printr-o acțiune finalizată de Goga cu un șut moale, din interiorul careului, poziție centrală (60). “Studenții” au fost o prezență constantă în jumătatea gazdelor, timp în care pericolul a venit din partea aceluiași Goga, care a irosit alte trei bune oportunități, menținând suspansul viu și tabela intactă. Ultimele minute ale întâlnirii de la Clinceni s-au jucat pe contre. Pîrvulescu a fost cât pe ce să dea lovitura, însă a scuturat doar plasa laterală, cu o execuție în forță din banda stângă (82), apoi Gliga a sprintat spre buturile lui “Coco”, dar a fost deposedat exact în momentul șutului (90). La ultima fază, după o pătrundere în careu, Gavra a preferat o pasă în dreapta, rămasă fără rezultat.   Cum Petrolul a reușit să câștige fără mari emoții în deplasarea de la Timișoara, cu Ripensia (2-0), apropiindu-se la doar două puncte de “U”, meciul de marți, cu Sportul Snagov, devine extrem de important, detaliu subliniat și de jucătorii echipei noastre, Sebastian Chitoșcă respectiv Cristian Gavra.   “Trebuie să câștigăm toate partidele rămase până la sfârșitul sezonului. Dacă se vor încurca echipele din fața noastră, iar noi vom lega trei victorii, vom păstra șanse la promovarea directă. Altfel, vom merge la “baraj” și sperăm să promovăm de acolo. Eu am jucat într-un astfel de “baraj”, când eram la Voluntari, împotriva celor de la UTA Arad. Există o diferență de nivel, într-adevăr, dar șansele sunt egale. Noi, însă, avem jucători foarte buni și suntem capabili să realizăm lucruri frumoase împreună. Puteam să fim promovați până acum, dar așa a fost să fie, acesta e fotbalul. Orice adversar care vine pe Cluj Arena se motivează suplimentar, pentru că joacă în fața unor suporteri minunați și pe un stadion cum nu sunt multe în Liga 1, dar asta nu înseamnă că Sportul Snagov e de neînvins. Credem până la capăt!”, a fost mesajul mjilocașului “Șepcilor roșii”.   “Este o partidă foarte importantă pentru noi, deoarece avem neapărat nevoie de cele 3 puncte, atât marți, cât și în celelalte două meciuri rămase de disputat. Sportul Snagov va veni la Cluj foarte motivată, dar noi trebuie să ne facem jocul nostru și să câștigăm. Cred că puteam să ne impunem la Clinceni. Am avut câteva ocazii importante, dar, până la urmă, am luat un punct. Nu avem timp să ne gândim unde am greșit până acum. Mai avem trei jocuri și trebuie să credem până la final, așa cum a subliniat și căpitanul nostru, Dorin Goga, zilele trecute. Cât timp sunt șanse, vom crede în promovarea directă. Nu mă gândesc la titlul de golgheter al campionatului, ci prefer să mă focusez strict asupra îndeplinirii obiectivului echipei”, a adăugat Gavra, principalul marcator al Universității, cu 21 de reușite.   “Studenții” au, în continuare, prima șansă la ocuparea locului trei, ce duce la “baraj”, însă trebuie să câștige toate cele trei meciuri rămase. Adversara din această etapă, antrenată de Eugen Trică, vine după o victorie, 2-0 cu ASU Poli Timișoara, dar fără a mai avea vreo șansă reală la poziția a treia. În schimb, ilfovenii anunță că vor juca pentru onoare și vor aborda extrem de determinați meciul de la Cluj.   Așadar, marți, de la ora 20:30, e “U” – Sportul Snagov, penultima partidă pe care ai noștri o vor disputa acasă în acest sezon.   Biletele sunt disponibile online, dar le găsiți și în locațiile noastre clasice: standul clubului din Iulius Mall (zilnic, 10:00-22:00), BTArena (marți, 11:00-19:00) respectiv Cluj Arena (casele de bilete se deschid marți la ora 11:00).      
Postat în Stiri De:
"Blugento" Admin
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii