Încheiem turul cu o victorie la scor: “U” Cluj – Vulturul Mintiu Gherlii 8-0

Încheiem turul cu o victorie la scor: “U” Cluj – Vulturul Mintiu Gherlii 8-0

26 nov. 2016 14:00:00
  Echipa noastră s-a impus lejer în ultimul meci oficial din 2016. Brian Lemaca reușit un hattrick, iar Hatiegan Andrei o “dublă”. Elevii lui Marius Popescu au încheiat prima parte a campionatului așa cum au început-o: cu o victorie categorică pe teren propriu. Deși partida de pe Cluj Arena a debutat cu un penalty acordat oaspeților de către “central”, dar anulat de tușierul de pe acea parte, care a semnalizat fault în atac, “studenții” și-au făcut repede viața ușoară. Hîmpea a deschis scorul în minutul 5, iar la acțiunea următoare Hațiegan a majorat avantajul “alb-negrilor” (7). Jocul a curs în nota obișnuită, cu “U” presând și ratând ocazii după ocazii, cea mai mare dintre ele fiind semnată de căpitanul Giurgiu, care a nimerit transversala (30). Cel de-al treilea gol a venit abia după o jumătate de oră, când Manu a finalizat o superbă acțiune personală, în vreme ce Lemac a stabilit scorul pauzei, tot cu o execuție spectaculoasă, din careu (44). Imediat după reluarea partidei, Hațiegan a trimis violent, sub bară, pentru 5-0 (46). Universitatea a avut emoții doar la lovitura liberă executată de Hidișan, însă Man a respins în corner, de sub transversală (64). A fost, din nou, ziua lui Lemac, care a avut nevoie de numai două minute pentru a reuși hattrick-ul și a duce scorul la 7-0 (69, 71). Nou-intratul Kilin a înscris și el, cu un nesperat ajutor venit din partea lui Barta, care a deviat balonul în propria poartă (83). Cum 2016 este anul în care clubul nostru sărbătorește 97 de ani de la înființare, galeria a marcat evenimentul printr-un banner cu mesajul “Sărbătorim anul 97 păstrând tradiția prin fapte”, iar la final a coborât pe pista de atletism din dreptul Peluzei Sud, acolo unde a cântat minute bune alături de “studenți”. Universitatea Cluj a terminat neînvinsă turul campionatului, cu o linie de clasament ce indică 13 victorii, o remiză, 40 de puncte, 82 de goluri înscrise și doar 5 primite. Principalul marcator al echipei noastre este Brian Lemac, cu 25 de reușite, urmat de Dorin Goga (14), respectiv Adrian Pintea (10). Prima partea a sezonului s-a încheiat, însă băieții noștri nu merg, deocamdată, în vacanță. Antrenamentele continuă, iar zilele următoare vor aduce o serie de meciuri amicale. “U” CLUJ – VULTURUL MINTIU GHERLII 8-0 (4-0) Au marcat: Hîmpea (5), Hațiegan (7, 46), Manu (37), Lemac (44, 69, 71), Kilin (83) Stadion: Cluj Arena ; Spectatori: 1.000 “U” Cluj: Man – Fizeșan, Abrudan, Morar, Manu – Giurgiu (C), Pașca (67, Kilin) – Bercea (57, Pintea), Hațiegan, Hîmpea (71, Irimie) – Lemac (84, Pop Solovăstru) Antrenor: Marius Popescu Vulturul Mintiu Gherlii: Barta – Păpălan, Mureșan, Buglea, Popa – Imbuzan, Suciu, Balint, Hidișan, Felecan – Fărcaș Antrenor: Dorel Mureșan Fotografii: Cristian Cosma
Postat în Stiri De:
"Blugento" Admin
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii