Înfrângere după un an și trei luni. Unirea Tășnad – “U” Cluj 2-0

Înfrângere după un an și trei luni. Unirea Tășnad – “U” Cluj 2-0

17 sept. 2017 15:00:00
Seria victoriilor echipei noastre a fost întreruptă sâmbătă, pe terenul nou-promovatei din Tășnad, după o nouă prestație modestă. “Șepcile roșii” au ratat ocazia desprinderii în clasament, într-o etapă în care majoritatea contracandidatelor au făcut pași greșiți. Întâlnirea din județul Satu Mare a debutat cu ocazia lui Goga, care l-a întins pe Băican (3), gazdele replicând imediat, însă necadrat. Unirea a deschis scorul dintr-un penalty discutabil, transformat de Cădar, fază la care portarul Dinu s-a accidentat în zona înghinală (13), fiind înlocuit de Albuț, iar din acel moment jocul Universității a devenit unul haotic, lipsit de luciditate, fără idei, în ciuda terenului bun. Florescu a executat modest o lovitură liberă de la marginea careului (32), iar Goga, cu alte două jumătăți de ocazii, a pus punct primei reprize de suferință. Inexplicabil, partea secundă nu a adus nimic nou în jocul echipei noastre, iar ocaziile clare au lipsit aproape cu desăvârșire, totul pe fondul unei dominări sterile. Când au avut oportunitatea, însă, gazdele au lovit letal, așa cum s-a întâmplat în minutul 80, când apărarea Universității a fost făcută șah-mat, iar Nagy a îndeplinit o simplă formalitate. Ursu a avut șansa golului de onoare, cu un șut în forță de la distanță, dar nu a reușit decât să-l evidențieze din nou pe Băican. S-a terminat 2-0, iar “Șepcile roșii” au pierdut primul meci după mai bine de un an, ultima înfrângere datând din iunie 2016, 3-1 pe terenul Unirii Tărlungeni, în Liga 2. “U” Cluj rămâne cu 4 puncte în clasament, coboară pe locul 9, dar are un joc mai puțin disputat. Inexplicabil și dureros. Așa a rezumat antrenorul Marius Popescu rezultatul de la Tășnad, unul în care “U” a fost de nerecunoscut. “Din păcate, au fost momente în joc aproape inexplicabile, nu ne-a ieșit mai nimic la Tășnad. Am urmărit adversarul săptămâna trecută, dar nu a avut nici un sfert din determinarea pe care a arătat-o astăzi (sâmbătă, n.n). Firește, asta nu e o scuză. Nu îmi place să reacționez la cald, dar voi viziona meciul alături de băieți și vom analiza unde și mai ales ce am greșit. Aș putea spune că am dominat partida, însă aș fi perfid, pentru că fotbalul înseamnă goluri, victorii, atitudine, iar nouă ne-a lipsit tocmai dorința, deși avem un lot superior din toate punctele de vedere, cu jucători experimentați, cu personalitate. Le spun mereu băieților să aibă atitudine la nivelul adversarului. Asta am subliniat și în Liga a 4-a, unde chiar dacă am câștigat la scor majoritatea partidelor, nu ne-a fost deloc ușor, am întâmpinat și acolo unele probleme. Viața merge înainte, trebuie să uităm acest meci și să îndreptăm greșelile pe care le-am făcut. “U” Cluj este un club greu, cu presiune și suporteri pătimași, iar lucrurile pot escalada la un moment dat. Tot ce ține de mine am aplicat, am încercat să îmi fac cât mai bine datoria împreună cu restul staff-ului. Campionatul este lung, iar lucrurile se pot remedia. Am ratat o șansă imensă, deoarece echipele din fața noastră s-au încurcat în această etapă. Am mari dubii la faza penalty-ului, în viteza jocului mie nu mi s-a părut că a fost. Arbitrul a acționat imediat, a părut foarte sigur pe el, dar nu asta contează. Noi ar fi trebuit să dăm două-trei goluri și să închidem meciul. Una peste alta, nu căutăm nici o scuză și sper ca suporterii să digere acest insucces inexplicabil și dureros. Indiferent de situație, ei trebuie să rămână alături de echipă, așa cum au fost mereu”, a declarat “Papi”, pentru fcuniversitateacluj.ro, la finalul partidei. Primul “11” al Universității a arătat astfel: Dinu (19, Albuț) – Takacs (83, Lemnaru), Ionescu, Cordoș, Manu – Giurgiu (C), Florescu (60, Ursu) – Micaș, Goga, Lemac (19, Moldoveanu) – Hațiegan Următorul meci al echipei noastre este programat sâmbătă, la ora 17:00, pe Cluj Arena, cu Performanța Ighiu.
Postat în Stiri De:
"Blugento" Admin
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii