Învinși la ultima fază. “U” Cluj – Ripensia Timișoara 2-3

Învinși la ultima fază. “U” Cluj – Ripensia Timișoara 2-3

27 apr. 2019 15:00:00
Echipa noastră s-a înclinat pentru a doua oară în acest sezon pe Cluj Arena, la capătul unui meci cu cinci goluri, decis în ultimul minut al prelungirilor. Universitatea și Ripensia și-au dat întâlnire, la Cluj, în Vinerea Mare, după mai bine de opt decenii de pauză, într-un nou episod cu încărcătură istorică și parfum de epocă. A rezultat, la fel ca pe vremea bunicilor noștri, un duel spectaculos, cu răsturnări de scor, la finele căruia, însă, legendara “Ripi” a triumfat din nou în fieful “alb-negrilor”. “Studenții” au început tare, iar prima ocazie uriașă a venit în minutul 20. Gavra a scăpat singur cu portarul advers, dar a preferat o pasă largă în stânga, pentru Norbert Janos, care a tras modest și necadrat. Chiar și așa, următorul atac al “Șepcilor roșii” avea să modifice tabela, după ce același Gavra a împins în plasă balonul centrat de Hațiegan (22). În ciuda avantajului, în jocul echipei noastre s-a instalat, treptat, hazardul. La o fază simplă, Taub a ales o pasă riscantă “acasă”, cu capul, Dumiter a stat la pândă, a interceptat balonul, l-a driblat pe Dur-Bozoancă și a restabilit egalitatea (26). Golul le-a dat aripi timișorenilor, iar Mansour avea să bifeze alte două ocazii mari pentru “Ripi” în finalul reprizei (31, 34). Partea secundă a început cum nu se putea mai rău pentru “U”, după ce Zaluschi l-a găsit în stânga pe Dumiter, iar acesta a realizat “dubla” și a dus-o pe Ripensia în avantaj (50). Bucuria oaspeților a avut viață scurtă. Florescu a aruncat mingea în careu, apoi Goga a tras în forță într-un adversar, iar balonul a ricoșat la Hațiegan, care, pe fază, a făcut 2-2 (55). La acest scor, tot oaspeții au fost mai incisivi, astfel că Toma avea să rateze ținta dintr-o lovitură liberă executată exact de pe linia careului mare (68). Finalul partidei de pe Cluj Arena a avut doze dramatice din toate punctele de vedere. Mai întâi, a oferit un moment de panică la intervenția lui Goga asupra lui Mansour, lovit învoluntar în ceafă de către căpitanul nostru. Senegalezul s-a prăbușit inert în careu, iar ambulanța a intervenit imediat pentru a-i acorda îngrijiri medicale. În aceste condiții, de la margine s-au arătat șapte minute suplimentare, perioadă care a luat forma ghinionului total pentru “U”. Goga a nimerit bara cu un șut din 10 metri, balonul i-a revenit norocos, imediat l-a luat la țintă pe Heckso, dar nici Hațiegan nu a izbutit mai mult, Moldovan respingând de sub transversală “trasorul” acestuia (90+1). Dar Universitatea avea să mai scape o dată victoria printre degete! Gavra a ajuns, din nou, față în față cu Moldovan, l-a fentat scurt, însă a tras slab, iar același Heckso a salvat de pe linia porții! (90+5). În debandada momentului, “studenții” au rămas descoperiți în defensivă și au încasat lovitura de grație pe contraatac, după ce nou-intratul Drăghici l-a lobat cu calm pe “Coco”. Universitatea se menține pe locul 3, cu 66 de puncte, iar duminică, 5 mai, de la ora 13:00, o va întâlni pe ACS Poli, una dintre celelalte reprezentante ale Timișoarei. Partida se va juca pe arena “Electrica”.   “U”: Dur-Bozoancă – A. Coman, Cordoș, Sepsi, Taub – Giurgiu, Greu – Hațiegan, Goga, N. Janos – Gavra. Au mai jucat: Berci, Florescu, Pîrvulescu.   DECLARAȚIE Bogdan Lobonț, antrenor FC Universitatea Cluj: “E o înfrângere dureroasă, însă luăm ceea ce a funcționat în partida de astăzi (vineri, n.n). În mare parte am controlat partida, dar am făcut greșeli individuale și am fost taxați. Fotbalul e un joc de greșeală, iar cine greșește mai puțin, câștigă. Astăzi noi am fost cei care am greșit mai mult. Se întâmplă, sunt lucruri omenești. Trebuie să ne limpezim mintea și să rămânem cu lucrurile bune din acest meci, pentru ca au fost și aspecte pozitive. Au existat, într-adevăr, câteva momente de confuzie înaintea pauzei, dar apoi băieții s-au dăruit, și-au creat ocazii, au avut atitudine. Mai avem 6 partide, le luăm pe fiecare în parte, iar la final vom trage linie și vom vedea unde suntem. E normal ca suporterii să fie supărați, e normal să fie contestatari, dar rămânem pe locul 3. Cine contestă că nu putem să promovăm la “baraj” înseamnă că nu are încredere în această echipă. Lucrez zi de zi alături de acești băieți și știu ce calități au fiecare dintre ei. În primul rând umane, apoi fotbalistice. Știu de ce sunt capabili, ce potențial au. Trebuie să pregătim cu atenție meciul de la Timișoara și să îl câștigăm”
Postat în Stiri De:
"Blugento" Admin
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii