Joc-școală: “U” – CSM Avântul Reghin 2-1

25 iul. 2020 15:27:33

„Studenții” s-au impus sâmbătă cu 2-1 în fața echipei din al treilea eșalon, CSM Avântul Reghin, într-un joc-școală disputat pe terenul din cadrul Bazei Sportive „Clujana”.

Prima acțiune de atac a băieților lui Adrian Falub a consemnat și primul gol. În al doilea minut de joc, Crisitan Gavra a profitat de serviciul lui Barbu și a reluat fără șansă pentru portarul advers. După câteva minute, același Bogdan Barbu și-a încercat norocul cu un șut de la distanță, mingea trecând periculos pe lângă stâlpul din stânga porții. La mijlocul primei reprize, după o deschidere în partea dreaptă, Inacio l-a lansat pe Pop, care a trecut pe lângă gol. Până la pauză, Ștefănescu a fost aproape de a marca, șutul său cu pământul trecând pe lângă bară.

Echipa din Reghin a dominat începutul actului secund, reușind să puncteze pentru 1-1 în minutul 53. În continuare, jocul a fost unul echilibrat, cu ocazii de ambele părți, ”U” având șansa să revină în avantaj la ocaziile lui Rus, Meșter și Coman, care a reluat periculos cu capul o centrare din banda dreaptă venită de la Ilieș. Pe finalul meciului, la o fază de contraatac, Neciu a reușit o incursiune în careul advers și i-a pasat decisiv lui Coman, care a marcat pentru 2-1.

Echipa trimisă de Adrian Falub în teren:

Gorcea, Telcean, Taub, Crăciun, Dican, Ștefănescu, Barbu, Văsălie, Pop, Inacio, Gavra

Au mai intrat:

Vîtcă, Vomir, Pașcalău, Neciu, Negrean, Rus, Pîrvulescu, Ilieș, Goga, Coman, Meșter și Morar.

Acest joc vine după alte două meciuri-școală, în care „studenții” s-au impus în fața celor de la Recolta Dorolț (Liga a IV-a Satu Mare), cu scorul de 8-0 și ACSF Comuna Recea (Liga a III-a) cu 3-1.