Juniorii U16, în fața finalei de Liga Elitelor

Juniorii U16, în fața finalei de Liga Elitelor

21 mai 2024 13:12:08

Finalul de sezon aduce o nouă finală pentru juniorii clubului nostru. Grupa U16 antrenată de Ovidiu Sărmășan și Flavius Nistor se va duela cu Universitatea Craiova pentru titlul de campioană națională.

Finala Ligii Elitelor U16 va avea loc miercuri, de la ora 12:00, la Centrul Național de Fotbal Buftea și va fi transmisă în direct pe platforma FRF TV.

Băieții antrenați de Ovidiu Sărmășan au încheiat sezonul regular din Seria a III-a pe poziția a treia în clasament, după Viitorul Cluj și Universitatea Craiova. A urmat un play-off în care micii „studenți” au luptat până în ultima etapă pentru un loc în semifinale, pe care l-au obținut chiar în ultima etapă, ”U” fiind echipa clasată pe poziția secundă în cele trei serii care a strâns cele mai multe puncte.

În semifinalele Ligii Elitelor U16, FC Universitatea Cluj s-a duelat cu Sepsi OSK, de care a trecut cu 5-3 la general. În turul de la Sfântu Gheorghe, cele două echipe au fost egale, după un spectaculos 3-3. Eduardo Bodnar cu o dublă și Lucas Sîncrăian au punctat pentru ”U”. În returul de la Cluj-Napoca, golurile marcate de Tudor Zoicaș și Andrei Ciortea au adus calificarea echipei noastre în ultimul act.

Staff-ul format din Ovidiu Sărmășan, Flavius Nistor și Filip Lăzăreanu se va baza pe următorul lot de jucători pentru finala de miercuri: Tudor Coșa, Alex Stan, Paul Szalontai, Alex Dohatcă, Răzvan Vaida, Luca Roșca, Raul Vagner, Patrick Lenghel, Eneas Horvat, Andrei Ciortea, Mihai Orban, Ovidiu Buia, Raul Tamaș, Andrei Popa, Dragoș Popa, Sebastian Bran, Alex Bota, Eduardo Bodnar, Tudor Zoicaș, Lucas Sîncrăian.

Postat în Fotbal Liga 1 Stiri Homepage Posts De:
Costi Solovastru
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii