Lucas Chacana, al doilea transfer al iernii pentru clubul nostru

Lucas Chacana, al doilea transfer al iernii pentru clubul nostru

11 ian. 2021 16:44:21

FC Universitatea Cluj s-a înțeles cu Politehnica Iași pentru transferul lui Lucas Chacana (27 de ani), un jucător argentinian cu prezențe în Copa Libertadores. El poate evolua atât pe poziția de extremă, cât și în centrul atacului.

Lucas Chacana a fost crescut de academia clubului San Martín Tucumán și a debutat ca fotbalist profesionist la începutul sezonului 2013/2014. A evoluat patru ani pentru echipa din San Miguel de Tucumán, perioadă în care a bifat 83 de meciuri și a înscris 13 goluri la nivelul ligii a III-a din Argentina.

Datorită evoluțiilor entuziasmante, a fost transferat de Huracán, echipă de prima ligă. Pentru „Quemeros” a debutat chiar în Copa Libertadores, cea mai mare competiție internațională destinată cluburilor din America de Sud. A jucat 30 de minute în victoria cu venezuelenii de la FC Caracas, succes ce i-a adus pe cei de la Huracán în faza grupelor. Într-un sezon și jumătate a avut 15 apariții în Primera División, reușind un gol și un assist. A reușit să bifeze șase partide de Copa Libertadores și să ofere o pasă decisivă la una dintre reușitele echipei sale, în victoria 4-2 cu Club Sporting Cristal. Alături de Huracán a ajuns până în faza optimilor de finală, unde echipa sa a fost învinsă de columbienii de la Atlético Nacional. A mai strâns două prezențe în Copa Sudamericana, a doua cea mai prestigioasă competiție destinată cluburilor din America de Sud.

La începutul sezonului 2017/2018, Lucas a trecut la Tigre, unde a jucat în trei meciuri. După o scurtă perioadă petrecută la Atlético de Rafaela, Chacana a semnat cu Los Andes, în a doua divizie argentiniană. Aici a jucat în 21 de meciuri și înscris un gol.

Noul jucător al Universității a ajuns în România în pauza de iarnă a sezonului trecut, fiind transferat de Politehnica Iași. Pentru formația moldavă, Lucas Chacana a reușit să înscrie un gol și să ofere un assist în cele 16 partide de campionat în care a evoluat sezonul trecut. El a marcat în victoria reușită de alb-albaștri cu 2-0 în fața Chindiei Târgoviște. În actuala stagiune, Lucas a bifat șase prezențe în Liga 1 și în Cupa României.

Mijlocașul argentinian este încântat de pasul făcut: „Sunt foarte fericit pentru că am ajuns la acest club foarte mare, unul dintre cele mai vechi din România. Vin aici să ofer tot ce am mai bun și să ajut echipa să își atingă obiectivele”, a declarat Lucas Chacana pentru fcucluj.ro

Bienvenidos, Lucas!

Postat în Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii