Luptăm pentru cele trei puncte în „Crâng”

7 aug. 2021 21:47:08

FC Universitatea Cluj va evolua în cadrul celei de-a doua etape pe terenul celor de la FC Buzău, duminică, de la ora 12:00.

„Studenții” vin după un succes entuziasmant pe teren propriu în prima etapă. Elevii lui Erik Lincar au trecut cu 3-0 de Politehnica Timișoara, prin golurile reușite de Vali Alexandru, Albert Hofman și Sergio Ribeiro. De partea cealaltă, FC Buzău (echipa care i-a luat locul Gloriei Buzău în Liga 2) a fost învinsă cu 2-1 de FC Hermannstadt, după ce echipa din Crâng a deschis scorul.

În precedentele cinci întâlniri directe cu echipa din „Crâng”, gazdele de duminică s-au impus în patru rânduri. Singurul punct obținut de „Șepcile Roșii” a venit în returul sezonului 2019/2020. Pe 1 martie 2020, Gloria Buzău și ”U” remizau 2-2, după ce gazdele au intrat cu un avantaj de două goluri la cabine după 45 de minute.În a treia etapă a sezonului trecut, echipa noastră a început bine partida de la Buzău. Idan Golan a deschis scorul după 15 minute de joc. Gazdele au revenit după pauză, Iurcu marcând de două ori în minutele 72 și 86.