Marșul “studenților” spre Liga 2. Unirea Alba Iulia – “U” Cluj 0-7

29 apr. 2018 15:00:00
Echipa noastră a predat, sâmbătă, o lecție de fotbal pe stadionul “Cetate” și ar putea să obțină promovarea matematică încă din etapa următoare, pe Cluj Arena, cu o victorie în fața celor de la Gaz Metan Mediaș 2. “Studenții” au un avans de 12 puncte în fruntea clasamentului, după înfrângerea Performanței Ighiu la Galda de Jos (0-3), în derby-ul județului Alba.  Cel mai categoric succes al “Șepcilor roșii” în deplasare a venit pe finalul sezonului. La fel ca în partida cu CS Iernut, “U” și-a făcut din start meciul ușor, iar spectacolul a continuat și în partea a doua. Lansat de Goga, Ene a scăpat singur spre poartă și a deschis scorul (9), în timp ce următorul nostru atac s-a încheiat cu mingea trimisă în bară de Hațiegan (11). Două minute mai târziu, ultimul a șutat puțin alături, după care Goga a luat la țintă transversala, dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri (25). Ene a trecut pe lângă “dublă” (32), gazdele au dat primul semn de viață, prin David (36), iar Goga a oferit una dintre execuțiile zilei: reluare direct în vinclu, dintr-o nouă lovitură liberă, de această dată din marginea careului (38). Apoi, Ene a mai irosit o ocazie importantă, la ultima fază a primei reprize, după o centrare din banda stângă.  Repriza secundă a debutat cu sprintul lui Hordouan în flancul drept, cel care, după ce a scos mai mulți adversari din joc, l-a învins simplu pe Suciu (47). Puțin mai târziu, un corner executat tot de pe partea dreaptă a anunțat golul de 4-0, marcat de Cordoș, plasat, cu capul (54). Ai noștri nu s-au oprit acolo, iar Goga a ieșit din nou la rampă. Mai întâi, el a profitat de o nouă eroare în defensiva Unirii, a rămas singur cu Suciu, l-a driblat și a înscris cu calm (58), iar apoi a bătut perfect o altă lovitură liberă, lateral stânga, fază la care portarul din Alba Iulia a rămas spectator (70). Ursu a lovit și el bara, rezultatul final fiind stabilit de nou-intratul Lemnaru (89).  Partida cu Gaz Metan Mediaș 2, cea care ar putea să ne asigure matematic promovarea, este programată duminică, 6 mai, la ora 13:30, pe Cluj Arena.  Primul “11” aliniat de antrenorul Adrian Falub a arătatat astfel:  Albuț – Takacs, Abrudan, Cordoș, Manu – Giurgiu (79, Greu), Micaș – Hordouan, Goga (82, Lemnaru), Hațiegan (72, Saroși) – Ene (60, Ursu) Rezerve neutilizate: Gorcea, Chiș, Onicaș