Meci tare în “Trivale”. “U” şi FC Argeş se reîntâlnesc, după 8 ani, într-un “clasic” al fotbalului românesc

Meci tare în “Trivale”. “U” şi FC Argeş se reîntâlnesc, după 8 ani, într-un “clasic” al fotbalului românesc

16 sept. 2018 15:00:00
CONTEXT. FC Universitatea Cluj şi FC Argeş îşi dau întâlnire luni, la ora 18:00, pe stadionul “Nicolae Dobrin” din Piteşti, în ultimul meci al etapei a 7-a din Liga 2.  “Nu mi-e frică de meciurile următoare, cu FC Argeş şi Petrolul Ploieşti, chiar dacă sunt echipe de tradiţie, cu suporteri în spate, la fel ca noi. Cunosc loturile ambelor formaţii, au antrenori şi jucători buni. Dar partida care urmează e, întotdeauna, cea mai importantă. Trebuie să tratăm fiecare joc cu mai multă responsabilitate şi să legăm cât mai multe victorii pentru a ne îndeplini obiectivul”, e mesajul lui Adrian Falub, antrenorul “Şepcilor roşii”, înaintea duelului din “Trivale”.  UNDE VEDEM MECIUL? Partida va putea fi urmărită la Digisport, Telekom TV şi Look TV, dar şi în format live-text, pe pagina de Facebook a echipei noastre.  ADVERSARUL NOSTRU. Vorbim, aşadar, despre un derby al etapei şi din perspectiva poziţiilor ocupate în clasament de cele două formaţii. “U” (locul 7) şi FC Argeş (locul 8) se află la egalitate de puncte înaintea meciului direct, 12, cu menţiunea că “studenţii” se bucură de un golaveraj superior (11-5, faţă de 9-4). Un alt aspect notabil îl reprezintă faptul că echipa lui Emil Săndoi este, alături de Sporting Snagov, neînvinsă până în acest moment în Liga 2.  ŞTIAŢI CĂ? Întâlnirile dintre “U” şi FC Argeş se numără printre cele mai vechi din istoria fotbalului românesc. Astfel, pe 26 noiembrie se vor împlini 57 de ani de la prima partidă directă, disputată la Piteşti şi câştigată de echipa noastră cu 2-1. Au fost, în total, 64 de meciuri oficiale, majoritatea pe prima scenă, capitol la care, însă, piteştenii stau mai bine (58 în Liga 1 – 22 de victorii pentru “U”, 10 remize, 26 de înfrângeri), alte patru în Cupa României, când cele două formaţii şi-au împărţit victoriile, în timp ce la nivelul eşalonului secund amintim doar două întâlniri: o victorie a Universităţii, la Cluj, în turul sezonului 2009-2010 (2-0), alături de un rezultat de egalitate, în retur (1-1). La finalul acelei ediţii, “Şepcile roşii” au promovat, sub comanda lui Cristi Dulca.  Nu în ultimul rând, de echipa marelui Dobrin (fosta Dinamo Piteşti) ne leagă ceea ce a rămas, până astăzi, cea mai importantă performanţă din istoria clubului nostru: câştigarea Cupei României, la Bucureşti, pe 11 iulie 1965. CINE VA ARBITRA? Partida va fi condusă la centru de Florin Andrei din Târgu Mureş, ajutat la cele două margini de Florian Alexandru Vişan şi Daniel Vlase, ambii din Galaţi.  REZULTATELE ETAPEI: Ripensia Timişoara – CS Baloteşti 2-1, CS Mioveni – Energeticianul 2-1, Farul Constanţa –Metaloglobus Bucureşti 1-2, Daco-Getica Bucureşti – Chindia Târgovişte 2-2, Dacia Unirea Brăila – Pandurii Târgu Jiu 0-4, UTA Arad – Academica Clinceni 0-1, ACS Poli Timişoara – Sportul Snagov 1-2, Aerostar Bacău – Luceafărul Oradea 3-1, Petrolul Ploieşti – ASU Poli Timişoara 2-0.   
Postat în Stiri De:
"Blugento" Admin
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii