Mergem în sferturile Cupei României după remiza albă cu Rapid

Mergem în sferturile Cupei României după remiza albă cu Rapid

8 dec. 2022 11:20:32

”U” s-a calificat pentru a 21-a oară în istorie în sferturile Cupei României, remiza albă de pe Cluj Arena în fața Rapidului fiind suficientă pentru echipa noastră în vederea obținerii unui loc în următoarea fază.

Pe un teren greu echipa noastră a avut inițiativa din primele minute și a încercat să marcheze cât mai repede, primele ocazii mai serioase venind prin Remacle (min. 16) și Chipciu (min. 25), dar nu l-au putut învinge pe portarul advers.

Treptat posesia a ajuns la rapidiști, însă aceștia nu au pus probleme la poarta apărată de Gorcea și s-a intrat cu 0-0 la cabine după o repriză în care echipele s-au tatonat reciproc.

Tot Chipciu a fost în prim-plan în partea secundă, cu o încercare în minutul 64, dar nu aceasta nu și-a atins ținta. Peste șapte minute Thiam a ratat și el o ocazie, șuțul său trecând pe lângă poarta lui Drăghia.

”U” s-a aflat în avantaj numeric din minutul 79, după ce arbitrul Chivulete l-a eliminat pe Vojtus în urma analizei VAR, atacantul rapidist lovindu-l pe Vlădoiu. Ultimele minute au adus o evoluție mai bună pentru echipa noastră după acel cartonaș roșu pe care l-au încasat adversarii, dar scorul a rămas neschimbat.

Acest 0-0 de pe Cluj Arena a fost suficient pentru Universitatea Cluj în ultima etapă a grupei C și „studenții” merg în sferturile Cupei României, acolo unde adversar o să fie FC Hermannstadt.

Universitatea Cluj - Rapid București 0-0

Echipa de start: Gorcea - Vlădoiu, Ilie, Ispas, Briceag – Purece (Romeo, din min. 89), Simion, Remacle (Fulop, din min. 60) – Chipciu (Pițian, din min. 89), Thiam, Bălan (Ely Fernandes, din min. 71).

Rezerve neutilizate: Păun - Filip, Horșia, Haită, Hofman.

Antrenor: Eugen Neagoe

Postat în Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii