Misiune îndeplinită. “U” Cluj – Olimpia Satu Mare 2-0

4 mar. 2017 14:00:00
  “Studenții” au trecut astăzi cel mai important test al primăverii și au ajuns la zece victorii consecutive în meciurile amicale. Aproximativ 600 de spectatori au asistat la întâlnirea din Parcul Sportiv “Iuliu Hațieganu”, cu Olimpia Satu Mare, cel mai puternic adversar de până acum al “Șepcilor roșii” și una dintre formațiile care luptă pentru promovarea în Liga I. Pe teren, diferența dintre cele două echipe a fost, practic, insesizabilă. Prima repriză s-a derulat sub semnul echilibrului, iar execuțiile lui Takacs și Salcău i-au creat emoții lui Anca, goalkeeperul oaspeților, la o lovitură liberă, respectiv o acțiune în viteză. Elevii lui Bogdan Andone au replicat târziu, la șutul cadrat al lui Pană, dar reținut fără probleme de Pop, astfel că după primele 45 de minute scorul a rămas “alb”. Băieții noștri au decis meciul în partea a doua. La una dintre primele acțiuni ale reprizei, Takacs a intrat în careu, l-a găsit ideal pe Goga, intrat pe parcurs, iar atacantul a deschis scorul. Ocaziile s-au înmulțit la poarta “galben-albaștrilor” după marcarea golului, rezultatul final fiind stabilit tot de către un fotbalist introdus în repriza secundă, Seck, în urma unei faze lucrate. Antrenorul Universității Cluj, Marius Popescu, și-a felicitat elevii după al zecelea și cel mai important succes obținut în pregătiri. Am întâlnit astăzi un adversar dificil, ocupanta locului 2 în liga secundă. Am făcut un meci bun, am meritat victoria și am dovedit că merităm să jucăm la un nivel mai înalt. Suntem “U” Cluj, iar tradiția ne obligă să fim sus. Venim după o perioadă grea, de aproape șapte săptămâni de pregătire, dar în principiu am realizat ceea ce ne-am propus. Am progresat la capitole precum organizare tactică, atitudine și implicare. Ne propunem să câștigăm fiecare meci, e normal să fie așa”, a declarat “Papi”. Primul “11” aliniat cu Olimpia a arătat astfel: Pop – Budăcan, Abrudan, Ionescu, Manu – Giurgiu, Rogozan – Takacs, Hațiegan, Salcău – Lemac. Au mai jucat: Man, Fizeșan, Hîmpea, Potcoavă, Păcurar, Goga, Seck. “Studenții” vor juca la mijlocul săptămânii viitoare, în devans, primul meci oficial din 2017. Miercuri, cu începere de la ora 15:00, la Baza Sportivă “Dan Anca”, ei vor întâlni formația Viitorul “Mihai Georgescu”, pe care în turul campionatului au învins-o fără probleme, cu scorul de 8-0.                                     Foto: Cristian Cosma