Modeşti în deplasare. FC Argeş – “U” Cluj 2-1

17 sept. 2018 15:00:00
“Studenţii” au ajuns la trei înfrângeri consecutive în deplasare şi au coborât pe locul 8 după rezultatul din “Trivale”.  Fazele fixe i-au costat pe elevii lui Adrian Falub încă din startul meciului. Şerban a bătut o lovitură liberă din banda stângă, Kofi a deviat pe spate, iar balonul a ajuns la Buhăescu, care a deschis scorul, cu capul (8). După aproape un sfert de oră, scenariul a semănat cu cel de la primul gol: acelaşi Şerban a aruncat mingea în careu, de această dată până la Panait, care a pus şi el capul, dublând avantajul Argeşului (22). Cu o menţiune importantă! Fotbalistul gazdelor s-a aflat în ofsaid în momentul execuţiei, însă tuşierul de pe acea parte a validat imediat reuşita (22). Rămasă fără replică, Universitatea a fost cât pe ce să primească lovitura de graţie pe finalul primei reprize, după o eroare a lui Kofi la centrul terenului. Americanul a pierdut uşor balonul, Buhăescu a scăpat singur, dar a tras în Dur-Bozoancă (39). “U” s-a întors aparent mai incisivă de la cabine, iar Gavra i-a dat primele emoţii lui Ureche, cu un şut în forţă de la marginea careului, reţinut în doi timpi de goalkeeper-ul gazdelor (56). Totuşi, lentoarea şi imprecizia s-au reinstalat în jocul nostru, ceea ce i-a permis lui Tofan să semneze o nouă mare ocazie în dreptul “alb-violeţilor”, după o cursă în flancul drept (68). Introduşi în partea a doua, Goga şi Ursu au trecut, pe rând, pe lângă 2-1, iar eforturile primului au fost răsplătite în al doilea minut de prelungire, când a redus din diferenţă, în urma unui corner. Prea târziu pentru ai noştri, care rămân fără vreun punct câştigat pe teren străin după şapte etape. De altfel, antrenorul Adrian Falub a subliniat că “U” ar fi putut să smulgă o remiză dacă ar fi marcat mai devreme. “Am început meciul bine, am controlat jocul, dar am luat două goluri cu mingi aruncate în careu. E inacceptabil pentru o echipă care îşi propune să câştige în deplasare. Acolo s-a scris istoria jocului, deşi fazele respective nu anunţau un real pericol pentru noi. Apoi, am încercat să jucăm, am avut posesia, chiar dacă nu ne-am creat ocazii mari. Am dus mingea până în 20 de metri, însă acolo nu am mai avut soluţii. A doua repriză am controlat-o în totalitate şi cred că am fi putut să obţinem mai mult dacă am fi înscris mai repede. Din păcate, nu am reuşit să desfacem apărarea Argeşului care, până la urmă, a câştigat”, a reacţionat Falub, la sfârşitul jocului.  El a folosit următorul “11”: Dur-Bozoancă – Căpuşă, Abrudan, Cordoş, Sepsi – Greu (64, Ursu), Kofi (51, Giurgiu), Florescu – Coman (46, Goga), Gavra, Hordouan Duminică, la ora 18:00, pe Cluj Arena va veni Petrolul Ploieşti.  Foto: Fotbal Club Argeş Piteşti / Facebook