Ne-am bucurat de promovarea în Liga 2 alături de copiii de la “Asociația Christiana” 

Ne-am bucurat de promovarea în Liga 2 alături de copiii de la “Asociația Christiana” 

6 mai 2018 15:00:00
Nu uităm nici un moment că avem o datorie față de comunitatea care ne susține. Cu sprijinul Woodcore, sponsor al echipei noastre, dar și al managerului companiei, Ionuț Dobra, copiii aflați în grija Asociației Christiana - Centrul de Servicii Sociale “Sfântul Vasile cel Mare” au făcut, duminică, primul pas pe stadion, cu ocazia meciului dintre FC Universitatea Cluj și Gaz Metan Mediaș 2, încheiat cu o victorie la scor, 7-0, dar și cu promovarea matematică a echipei noastre în Liga 2. Asociația Christiana - Centrul de Servicii Sociale “Sfântul Vasile cel Mare” desfășoară diferite proiecte adresate atât adulților din categorii sociale defavorizate, cât și copiilor care vin din grupuri vulnerabile. “Proiectul în care sunt implicați copiii care au venit duminică la meci se numește “Proiectul de burse școlare”. Avem în proiect un număr de 78 de beneficiari care primesc lunar o anumită sumă de bani pe care o folosesc pentru achiziționarea produselor care să-i susțină în îndeplinirea sarcinilor școlare. Sunt copii atât din Cluj, cât și din mediul rural, cu vârste cuprinse între 10 și 18 ani. Pe lângă această parte de sprijin financiar, desfășurăm astfel de activități de petrecere a timpului liber, participăm la tot felul de evenimente atunci când suntem invitați sau desfășurăm ateliere de creație la sediul nostru din cartierul Mănăștur.  Tinerii au fost foarte încântați să vină la meci, mulți dintre ei fiind pasionați de fotbal. Am observat că au fost implicați, unii dintre ei au cântat imnul Universității Cluj alături de galerie, au pus suflet, au aplaudat. E prima dată când ei ajung pe un astfel de stadion, chiar dacă locuiesc în Cluj. Deși este perioada tezelor și a pregătirii examenului de Bacalaureat, un asemenea eveniment le-a permis să se desprindă două ore de la activitățile școlare și să se relaxeze. A fost un privilegiu pentru ei să fie aici”, ne-a declarat Ioana Butilcă, reprezentantul asociației.  Vom continua să fim aproape de clujeni. Vrem ca fiecare partidă a “Șepcilor roșii” să aducă bucurie și mai ales speranță celor mai puțin norocoși.   
Postat în Stiri De:
"Blugento" Admin
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii