Ne întoarcem cu trei puncte de la Sibiu

Ne întoarcem cu trei puncte de la Sibiu

1 mar. 2023 13:47:47

”U” a legat victoriile în Superligă și a obținut trei puncte mari în deplasarea de la Sibiu. Singurul gol al partidei cu FC Hermannstadt a venit în prima repriză.

Pressing-ul impus încă de la început a dat roade și echipa noastră a reușit să deschidă repede scorul pe „Municipalul” sibian. Nistor a trecut fără probleme de apărarea adversă și i-a pasat în careu lui Filip, care a înscris printr-o execuție superbă cu călcâiul în minutul 11.

Jucătorii echipei noastre au încercat în continuare acțiuni în viteză, pe contraatac și Thiam l-a pus la încercare pe Letica, goalkeeper-ul Sibiului salvând și la pauză era un avantaj minim de partea lui ”U”.

Revenirea de la cabine a adus un joc mai concentrat pe defensivă în rândul „studenților”, Hermannstadt profitând și a început să pună presiune tot mai mare. Sibienii au forțat egalarea și au marcat în minutul 71, dar în urma analizei VAR reușita a fost anulată pe motiv de offside la Călin Popescu înaintea unei centrări.

Gazdele au beneficiat apoi de un penalty după o ieșire neglijentă a lui Gorcea, dar portarul echipei noastre a reușit să pareze lovitura de pedeapsă din minutul 86 și rezultatul de pe tabelă s-a menținut. Tot sibienii au avut și ultima fază, arbitrul Colțescu discutând cu oficialii din camera VAR, dar s-a decis că nu e nevoie de altă intervenție și ”U” se întoarce cu cele trei puncte de la Sibiu.

În acest moment ocupăm poziția a 9-a la începutul etapei a 28-a, având în total 31 de puncte. Duelul cu Hermannstadt a fost al patrulea consecutiv în care marcăm cel puțin un gol în Superligă și pentru prima dată din septembrie 2022 am avut meciuri consecutive fără gol încasat.

Ultimul joc de pe teren propriu în sezonul regular va avea loc vineri, 3 martie, cu Farul Constanța, de la ora 20:00.

FC Hermannstadt - FC Universitatea Cluj 0-1 (0-1)

Echipa de start: Gorcea - Martic, Ilie, Ispas, Oancea (Goranov, din min. 80) - Chipciu, Filip (Remacle, din min. 80), Romario Pires, Bic - Nistor (Fulop, din min. 88) - Thiam (Zé Gomes, din min. 67).

Rezerve neutilizate: Iliev - Miron, Pițian, Stoica, Haită.

Director tehnic: Ioan Ovidiu Sabău

Postat în Fotbal Liga 1 Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii