Ne întoarcem fără puncte de la Arad. UTA - ”U” 2-0

1 apr. 2023 15:05:30

Echipa noastră a cedat cu 2-0 la Arad în cadrul etapei a doua din play-out-ul Superligii, cele două goluri venind în prima repriză, într-un interval de trei minute.

Gazdele au început mai bine partida și au pus stăpânire pe joc încă din primele minute, ”U” ajungând cu dificultate la poarta celor de la UTA. Adversarii noștri au deschis scorul în minutul 23, prin Postolachi, care l-a depășit într-un duel aerian pe Chipciu.

Trei minute mai târziu avea să se majoreze diferența, după o combinație între Roger și Postolachi, cel din urmă a încercat un șut la colțul lung. Execuția a fost nereușită, însă gazdele au avut noroc și Milosevic s-a aflat pe traiectoria mingii, trimițând cu capul în poartă pentru 2-0.

Singura fază mai periculoasă pentru ”U” a venit prin reluarea cu capul a lui Pițian, dar mingea a trecut alături și UTA intra cu un avantaj de două goluri la vestiare.

La scurt timp de la reluare Zé Gomes a reușit să înscrie, dar golul a fost anulat pe motiv de offside, după minutul 60 urmând ocazii din partea lui Remacle și Simion, de fiecare dată portarul gazdelor fiind capabil să respingă.

În ciuda schimbărilor venite pe parcurs, echipa nu a avut inspirație în atac, Chipciu semnând ultima ocazie în prelungirile partidei și s-a terminat cu 2-0 în favoarea celor de la UTA.

Rezultatul ne ține la 20 de puncte în play-out, acolo unde în continuare vom primi vizita lui FCU Craiova 1948 pe 8 aprilie, de la ora 17:30. Înainte însă vom avea o deplasare la Sibiu pentru duelul din 5 aprilie în sferturile Cupe României cu cei de la FC Hermannstadt.

UTA Arad - FC Universitatea Cluj 2-0 (2-0)

Echipa de start: Gorcea - Martic, Pițian (Ispas, din min. 71), Miron, Chipciu - Oancea (Filip, din min. 68), Simion, Bic, Remacle (Nistor, din min. 63) - Zé Gomes (Bălan, din min. 68), Tescan (Stoica, din min. 46).

Rezerve neutilizate: Iliev - Ilie, Goranov, Haită.

Director tehnic: Ioan Ovidiu Sabău