Nici de data aceasta. Metaloglobus – “U” 2-0

31 aug. 2019 15:00:00
“Dubla” lui Ovidiu Herea a decis meciul din capitală, iar Universitatea rămâne cu o singură victorie după cinci etape. Fără Dorin Goga şi Cristian Gavra, ambii accidentaţi, startul a fost al nostru, dar Florescu nu a reuşit să-l învingă pe Nedelcovici, din 6 metri, după excelenta centrare a lui Pîrvulescu (10). Rolurile s-au inversat relativ repede pe micuţa arenă din Bucureşti, Dur-Bozoancă intervenind la şutul bun al lui Claudiu Herea, însă portarul nostru n-a mai repetat figura în finalul reprizei, la faza care avea să coincidă cu deschiderea scorului. Acelaşi Claudiu Herea a executat în bara transversală o lovitură liberă de pe partea dreaptă, balonul a ricoşat norocos la fratele său, Ovidiu, care, atent, a împins balonul în plasă, din apropiere (42). 1-0 pentru Metaloglobus! Partea a doua a început cum nu se putea mai rău pentru “U”, cu Ovidiu Herea majorând avantajul formaţiei sale, cu o lovitură de cap, după o eroare colectivă în centrul defensivei noastre (47). Trei minute mai târziu, el ar fi putut să realizeze “hattrick-ul”, dar “Coco” s-a dovedit din nou providenţial şi a oprit mingea pe linia porţii. Fără vreo replică mai consistentă din partea “alb-negrilor”, ultima ocazie a întâlnirii au irosit-o tot gazdele, prin fostul “student” Andrei Lungu, care a reluat direct în Dur-Bozoancă, din marginea careului mic (83).   Etapa viitoare, “studenţii” o vor întâlni pe “Bătrâna Doamnă”, UTA Arad, într-o nouă partidă cu porţile închise spectatorilor, programată pe stadionul “Trans-Sil” din Târgu Mureş. Primul “11” al “Şepcilor roşii” a arătat astfel: Dur-Bozoancă – Takacs, Inacio, Crăciun, Gomes – Dican (90+1, Vomir), Ceitil (54, Mendes), Florescu – Pîrvulescu (66, Taub), Pop, Rafa   DECLARAŢIE Cristian Dulca, antrenor FC Universitatea Cluj “A fost o săptămână grea la Universitatea Cluj. Am avut 12 jucători cu probleme medicale, inclusiv persoane din cadrul staff-ului, din cauza unei enterocolite. Nu pot să pun, însă, rezultatul pe seama acestui lucru. Este o situaţie destul de grea şi trebuie să se schimbe ceva! Nu pot să-mi explic ce s-a întâmplat, pentru că în prima repriză am jucat foarte bine, am avut ocazii, am dominat jocul. Am primit acel gol dintr-o lovitură liberă, după ce mingea s-a plimbat pe bară. Nu am fost atenţi, iar ei au înscris. În debutul reprizei a doua, la fel, am greşit nepermis şi s-a făcut 2-0. Nu am reuşit să marcăm, chiar dacă am avut atitudine şi am întâlnit o echipă cu mulţi jucători buni, care au evoluat în Liga 1. Am jucat pe un teren foarte rău, cred eu, dar nu mai e loc de scuze. Trebuie să vedem în zilele următoare ce putem modifica, pentru că urmează partide grele în campionat, vine Cupa României şi e o situaţie dificilă! Eu am venit la Universitatea ca să lucrez şi nu credeam că vom ajunge aici”