Părăsim Liga a IV-a cu o nouă victorie la scor. Lăpușul Târgu Lăpuș – “U” Cluj 0-6

24 aug. 2017 15:00:00
Echipa noastră a câștigat fără emoții și manșa retur a barajului de promovare cu Lăpușul Târgu Lăpuș, iar din sezonul următor va evolua în Liga a III-a. Micuța, dar cocheta arenă din județul Maramureș, a fost arhiplină sâmbătă, cu ocazia revenirii Universității Cluj la Târgu Lăpuș, după o pauză de 17 ani. Peste 300 de fani ai “Șepcilor roșii” au asigurat fondul sonor încă din primul minut și au marcat performanța favoriților printr-un banner cu mesajul “Un prim pas, o simplă promovare. Către al nostru vis, o primă realizare”. Scorul a fost deschis de Takacs, cu o lovitură de cap, în urma centrării perfecte a lui Hîmpea, replica gazdelor sosind spre jumătatea reprizei, când Man a avut emoții la execuția lui Costenar (30). De altfel, același Costenar avea să își lase echipa în inferioritate numerică, din cauza protestelor (35), ultima ocazie a primei părți aparținându-i lui Lemac, care a șutat în plasa laterală. Cu un om în plus și extrem de incisivă, “U” s-a descătușat la reluare. Hîmpea a majorat avantajul în minutul 52, iar Giurgiu a dus scorul la 3-0, după ce a transformat precis o lovitură de pedeapsă. Scăpat singur spre poarta Lăpușului, Goga a înscris lejer, tot el realizând, mai târziu, “dubla”. Budăcan a stabilit scorul final în prelungiri, iar ultimul fluier al arbitrului a declanșat fiesta printre fanii alb-negrilor, câțiva dintre ei reușind să pătrundă pe gazon și să sărbătorească promovarea alături de elevii lui Marius Popescu. Un episod aparte, nemaintâlnit pe stadioanele de fotbal, i-a avut în prim-plan pe jucătorii gazdelor, care au fraternizat cu “studenții” și cu Peluza Șepcile Roșii, cântând împreună chiar în fața sectorului ocupat de aceasta. La un an după revenirea la originile sale de club universitar, “U” Cluj reușește să bifeze un prim obiectiv, promovarea în Liga a III-a. A fost un an lung și dificil, dar pe care l-am încheiat așa cum ne-am propus de la început, cu o promovare, meritul fiind al băieților. Am făcut un prim pas și ne dorim să o ținem tot așa de la an la an, până la revenirea în Liga I. Am întâlnit o echipă bună, care a încercat să joace fotbal atât la Cluj, cât și pe teren propriu, iar pentru asta merită felicitată. Ca de fiecare dată, suporterii noștri și-au respectat blazonul, au dovedit că se identifică perfect cu spiritul Universității. Aportul lor a contat enorm pe tot parcursul sezonului și ne bucurăm de fiecare dată să îi avem alături de noi”, a declarat antrenorul “studenților”, Marius Popescu, după meci. Jucătorii noștri intră de astăzi în vacanță, reunirea lotului fiind programată în a doua jumătate a lunii iulie. LĂPUȘUL TÂRGU LĂPUȘ – “U” CLUJ 0-6 (0-1) Au marcat: Takacs (15), Hîmpea (52), Giurgiu (58, pen.), Goga (63, 88), Budăcan (90+3) Eliminat: Costenar (35) Lăpușul Tg. Lăpuș: Lovasz – Cârtiță, Habeu, Ungur, Nyegray – Burzo, Petrehuș, Cociș, Taraczkozi – Costenar, Satmari “U” Cluj: Man – Budăcan, Abrudan, Ionescu, Manu – Giurgiu, Fodor (60, Fizeșan)– Takacs, Goga, Hîmpea (75, Chiorean) – Lemac Stadion: Lăpușul Teren: bun Spectatori: 1.500 Foto: Cristian Cosma