Parcursul Universității în Cupă se încheie în sferturi

Parcursul Universității în Cupă se încheie în sferturi

4 mar. 2021 13:59:17

FC Universitatea Cluj a fost eliminată din Cupa României, după ce Viitorul Pandurii Târgu Jiu s-a impus pe Cluj Arena cu 3-1, în urma unui joc ce a stat sub semnul deciziilor eronate luate de centralul Andrei Antonie.

Partida a început perfect pentru echipa noastră. La prima acțiune de atac a Universității, Lixandru a deviat mingea în propria poartă, după un șut în transversală a decarului nostru Idan Golan. ”U” a continuat jocul ofensiv, iar Filip putea dubla avantajul, însă șutul acestuia a fost parat de Bodea în doi timpi. Oaspeții au avansat după jumătatea reprizei, prima șansă a gorjenilor venind în minutul 36. Țelge a șutat de la distanță, Muțiu a respins în față, iar Răuță a îndepărtat pericolul. Cu două minute înainte de pauză, Ilieș a fost lovit cu cotul în fațp de Șerbănescu, însă centralul Antonie a trecut cu vederea peste accidentarea fundașului nostru.

După pauză, gorjenii au adoptat un joc de posesie, în timp ce ”U” s-a bazat pe un joc reactiv. Apărarea noastră a reușit să țină la distanță construcția adversarilor până în minutul 68. La o lovitură liberă din dreapta, Luchin a respins cu capul, iar la reluarea lui Băican, Taub s-a opus atingându-l pe adversar. Arbitrul a dictat penalty pentru Viitorul Pandurii Târgu Jiu. Muțiu a ghicit colțul, însă Țegle a plasat mingea în plasa laterală și a egalat situația pe tabelă. În minutul 73, la un duel aereian în careul lui Bodea, Acka a fost lovit cu cotul în cap de Buleică, însă arbitrul a judecat eronat faza, dictând fault în atac. Jucătorii celor două echipe s-au încăierat în careu. Luchin a fost eliminat sub pretextul unei lovituri asupra lui Băican. În inferioritate numerică, jucătorii Universității au fost surprinși în două rânduri, Daniel Paraschiv punctând în minutele 77 și 86.

Echipa de start a Universității: Muțiu – Dican, Răuță, Luchin – Ilieș, Negrean, Filip, Taub – Golan, Gavra, Ribeiro.

Au mai intrat: Acka, Pîrvulescu, Chacana, Pop și Ogbu.

Costel Enache a vorbit în fața jurnaliștilor la finalul partidei din sferturile Cupei României:

Despre prestația jucătorilor

„Începutul a fost mai puțin important. La noi, lucrurile se judecă la final. Cum am făcut-o meciul trecut, așa judecăm și tura asta.

A fost un cumul de lucruri care s-au întâmplat. Multe greșeli individuale, decizii pripite. A fost un amestec general. N-am mai ținut organizarea defensivă, distanțele dintre linii au fost destul de mari și am lăsat adversarului spații să joace între liniile noastre. Multe lucruri care n-au funcționat.”

Despre arbitraj

„Ar fi trebuit să fiu eliminat azi, dar probabil că au simțit și ei că au greșit și de aia nu m-au eliminat. Într-adevăr, am depășit limita azi. Dar, până să ajung la arbitraj, trebuie să ne vedem de greșelile noastre. O dată, am făcut foarte multe greșeli pe care nu ar fi trebuit să le facem, pentru că din strategie antrenăm și discutăm lucrurile astea. Trebuie să fiu și eu atent la modul în care am făcut schimbările, și o să-mi judec mâine deciziile, pentru că și acolo poate fi o problemă.

Și apoi venim și la arbitraj. Da. Nu mai, nu are rost… Am văzut reluările imediat după joc, în vestiar. Să-i judece alții. Nu-i treaba mea să-i judec. Durerea este alta pentru mine și am spus-o de nenumărate ori. Se poate greși. Și noi, antrenorii, greșim, și jucătorii greșesc. Și cu toții plătim. Dacă eu eram eliminat, voi știți care e amenda și care sunt etapele de suspendare. Ceea ce a făcut Luchin, greșește, ia un cartonaș roșu, clubul iese cu o declarație oficială, va fi amendat, va sta două etape suspendat. Pentru greșeala lui va plăti. Toți plătim pentru ele. Noi, antrenorii, suntem dați afară sau ne asumăm și când nu sunt lucrurile în regulă, plecăm.

Dacă tot e transparent fotbalul ăsta, hai să fie pentru toți. Nu știu dacă au greșit arbitrii de azi, dar, la modul general, sunt frustrat. Că din fenomen facem parte cu toții, vrem cu toții să fim egali, dar de plătit plătim numai noi. Nu știu dacă au greșit și chiar ar fi o josnicie din partea mea, după jocul de azi, să dau vina pe arbitraj. Poate greșelile au influențat ceva, dar avem noi foarte multe de corectat până să vorbim de arbitra.j”

Despre următoarele jocuri

„E o eliminare dureroară, mai ales dacă ai avut 1-0 și erai foarte aproape, la un sfert de oră de calificare. E foarte greu de gestionat situația care urmează, meciurile decisive din play-off. Sunt multe lucruri greu de gestionat. Să sperăm că vom avea inteligența, liniștea și susținerea pentru a gestiona.”

Declarația completă a antrenorului nostru poate fi urmărită pe U Cluj TV

Pe canalul nostru de YouTube puteți vedea ce au spus Victor Dican și Ioan Filip la finalul meciului.

Pentru echipa noastră urmează o deplasare crucială în campionat. „Studenții” vor juca luni, de la 15:00, împotriva celor de la ACS Comuna Recea.

Postat în Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii