Pas greșit la Avrig. Comunal Șelimbăr – ”U”: 4-2

1 nov. 2021 19:03:26

FC Universitatea Cluj a făcut un pas greșit în lupta din campionat. „Studenții” au pierdut cu 2-4 pe terenul celor de la CSC 1599 Comunal Șelimbăr, într-un meci care a închis etapa a 12-a.

Gazdele au deschis rapid scorul. Tătar a executat perfect o lovitură liberă de la 20 de metri în minutul 7, fără nicio șansă pentru Gorcea. „Șepcile roșii” au pornit în căutarea egalării, care a venit cu 3 minute înainte de finalul primei părți. Tescan a preluat o minge respinsă în față de apărarea adversă și a aruncat mingea peste defensivă, de unde Boiciuc a reluat cu capul în plasa porții lui Gal.

În minutul 52, la o centrare trimisă de Gîț din dreapta, Boiciuc a obținut un penalty, după ce șutul acestuia a fost deviat cu mâna de Monea. Florian Haită a transformat de la 11 metri și a adus-o pe ”U” în avantaj.

Dican putea majora avantajul, însă reluarea acestuia din foarfecă nu a avut suficientă forță pentru a-l învinge pe Gal. Boiciuc a trecut din nou pe lângă gol în minutul 62. Atacantul basarabean a șutat în forță de la 20 de metri, însă mingea a ocolit stâlpul porții sibienilor. Peste alte trei minute, Biatoumoussoka e scăpat din marcaj la un corner și a reluat cu capul din 6 metri lângă prima bară, restabilind egalitatea.

Gîț a fost eliminat în minutul 70, după ce a văzut două cartonașe galbene în decurs de două minute. Cei de la Șelimbăr s-au năpustit peste defensiva Universității Cluj, care a cedat în două rânduri până la final. Ciocâlteu a făcut 3-2 în minutul 74, iar Cărăuș a consemnat scorul final în minutul 82.

Echipa de start a Universității Cluj: Gorcea – Gîț, Dican (Cpt.), Ispas, Mitrea – Acolatse, Ribeiro – Hofman, Haită, Tescan – Boiciuc.

Au mai intrat: Ciobanu (din min. 67), Răducanu (din min. 67), Blejdea (din min. 77), Vomir (din min. 84).

Rezerve neutilizate: Micle, Taub, M. Moraru, V. Moraru, Pîrvulescu.

După acest joc, ”U” se află pe poziția a treia în clasamentul ligii secunde, echipa noastră așteptând vizita celor de la FC Brașov în etapa a 13-a, în meciul care va consemna întoarcerea „studenților” pe Cluj Arena. Partida se va juca luni, de la ora 17:30.