Pas greșit la malul mării. Farul – ”U”: 2-0

15 oct. 2022 21:07:22

”U” a suferit prima înfrângere după o serie de șase meciuri fără eșec în toate competițiile. „Studenții” au cedat cu 0-2 pe terenul celor de la Farul Constanța, care au punctat prin Pitu (min. 31) și Artean (min. 51).

Prima ocazie a partidei de la Ovidiu a venit în minutul 5 și a fost contabilizată de gazde. Lansat printr-o pasă din linia mediană, Pitu i-a retrimis în centrul careului lui Alibec, însă vârful constănțenilor nu a reușit să cadreze finalizarea pe poartă. „Alb-albaștrii” au continuat jocul de posesie, în timp ce „studenții” au încercat să lovească pe contraatac.

În minutul 25, Lorand Fulop îl lansează pe Vlădoiu în banda dreaptă, acesta scapă singur cu Aioanei care ajunge primul la minge și respinge în afara terenului.

Farul a punctat, din nou, la capitolul ocazii în minutul 30. După o acțiune pe stânga, Pitu șutează periculos, dar Iliev reușește să apere. Deschiderea scorului a venit peste un minut. Alibec a așezat mingea pentru Pitu, care după ce a depășit câțiva jucători în defensiva Universității a șutat cu efect la colțul lung învingându-l pe Iliev.

Gazdele au continuat în defensivă, bifând o nouă șansă prin Alibec. Băieții antrenați de Eugen Neagoe au replicat prin Filip. În minutul 43, Fulop a pasat frumos pentru Filip care a intrat în centrul careului și a șutat în brațele lui Aioanei.

Ultima ocazie a primei rerpize a fost în contul gazdelor. În urma unei combinații de pase, Alibec i-a trimis în dreapta lui Artean, iar după șutul acestuia mingea a fost degajată de apărarea Universității.

Repriza a doua a început cu al doilea gol al constănțenilor. În minutul 51, Grameni a pasat decisiv pentru Artean, care l-a învins pe Iliev.

„Studenții” au încercat să revină în joc după o serie de schimbări ofensive. Hofman și Bălan au fost introduși în locul lui Haită, respectiv Vlădoiu. După o serie de pase rapide, Bălan a trimis din banda dreaptă în centrul careului, însă Hofman nu a reușit să ajungă primul la finalizare. Același Bălan a avut încă o șansă mare de a marca, însă șutul acestuia a fost respins de Aioanei.â

Echipa de start: Iliev - Chipciu, Ilie (Pițian din min. 45), Ispas, Briceag – Bic (Thiam din min. 45), Pires, Filip – Vlădoiu (Bălan din min. 62), Fulop, Haită (Hofman din min. 62)

Rezerve: Gorcea - Nowak, Pițian, Simion, Remacle, Purece, Hofman, Thiam, Bălan

Antrenor: Eugen NeagoeÎn urma acestui rezultat, echipa noastră ajunge pe locul al 14-lea în clasamentul la zi din Superligă cu 14 puncte.

Pentru ”U” urmează derby-ul cu CFR din Cupa României. Partida din prima etapă a grupelor Cupei României va avea loc joi, de la ora 21:00, pe Cluj Arena, iar biletele se găsesc pe www.bilete.ro

Eugen Neagoe a vorbit la finalul partidei despre meci: „Ne-am dorit cu totul altceva de la această partidă. Eram încrezători. Am pregătit toată săptămâna acest joc. Farul cred eu că nu și-a creat ocazii mari de a marca.

A venit acel moment de desincronizare a apărării noastre. Știam că Pitu este periculos când intră pe piciorul drept. L-am lăsat să intre cu lejeritate acolo, nu l-a atacat nimeni, nimeni nu a încercat să îl blocheze și a reușit să marcheze acel gol. La golul doi a fost iarăși o greșeală mare a noastră. Jucătorii noștri s-au invitat la acea minge. Se uitau unul la altul să intre în posesia ei. A venit un alt jucător de la Farul și apoi știți cum s-a derulat faza când ne-au marcat și golul 2.

Din păcate nu am reușit ce ne-am propus. Veneam după o perioadă bună, dar în această seară nu cred că am meritat mai mult, după ce am arătat în teren și Farul a câștigat meritat acest joc. Nu întâmplător sunt pe primul loc. Eu țin să-i felicit pe jucătorii Farului și pe Gică Hagi pentru munca pe care o fac aici. Au fost echipa mai bună.

Îmi pare rău că nu am reușit să acumulăm puncte. Ne doream acest lucru. Farul nu cred că și-a creat multe situații de a marca. Noi am avut două, trei momente în care am putut intra în joc. În prima repriză Filip la acel șut a dat direct în brațele lui Aioanei, apoi în repriza a doua am avut ocazie prin Bălan, acea pasă de la Fulop la Thiam. Puteam și noi să marcăm cel puțin un gol, dar sincer am sperat și am crezut că puteam reuși mai mult.

Nu sunt foarte supărat că am pierdut, sunt supărat pe modul în care ne-am prezentat. Am pierdut foarte multe dueluri nepermis de ușor. Avem jucători cu multe meciuri în prima ligă, cu experiență, jucători valoroși, dar asta nu mi-a plăcut.

Alex Chipciu la final de meci: „Când nu ai agresivitate, nu te bați pentru fiecare minge și nu alergi, se întâmplă să fii dominat la toate capitolele. Ne doream să câștigăm. Nu ne gândim niciodată să ne apărăm.

Am luat gol, apoi a început puțin depandada. În repriza a doua cred că am început să jucăm și noi puțin, dar la 0-2 e mai ușor să joci, când nu mai e presiune și nu ai ce pierde, iar ei au redus turația. E o înfrângere care mă pune pe gânduri pe mine personal.

Nu știu care e tactica perfectă, nu există, asta e clar. Dacă ar fi, noi am alegeo. Am marcat puțin, dar am câștigat când trebuia cu goluri puține. Ne-am dori să marcăm puțin, dar să câștigăm în continuare.

Eu personal cred că trebuie să jucăm mult mai bine, pentru că așa simțind din teren nu am fost foarte bucuros nici după meciul în care am bătut pe Hermannstadt, pentru că a fost o victorie obținută în ultimele minute cu puțină șansă”, de declarat Alex Chipciu după meciul de la Constanța.

Mijlocașul Ioan Filip a răspuns întrebărilor jurnaliștilor după meci: „Au fost momente chiar la început în care nu am reușit să marcăm. E mai important să nu luăm gol. Dacă reușim să dăm un gol și să se termine 1-0 e foarte bine pentru noi. Cam asta s-a întâmplat în meciurile în care am făcut puncte. Nu am luat gol și atunci imediat e altceva.

Am venit la Constanța cu gândul că nu avem nimic de pierdut. Ne băteam cu echipa de pe primul loc, până la urmă nu ne-a bătut o echipă din coada clasamentului. Știam că Farul e o echipă bună, cu un antrenor foarte bun. Sunt neînvinși acasă de vreo șapte partide. Știam că ne așteaptă un meci greu. Am fost organizați bine, dar acolo la primul gol pe deviere ne-au destabilizat și așa s-a scris istoria partidei.

Sperăm să ne schimbăm puțin atitudinea, să fim mai concentrați, pentru că astăzi mai ales în prima repriză am greșit multe pase. Întâlnim o echipă pragmatică.