Pas greșit în fața lui FCU Craiova

8 apr. 2023 20:46:04

”U” nu a reușit să răzbune înfrângerea dură de la ultima întâlnire directă cu FCU Craiova, elevii lui Ioan Ovidiu Sabău fiind învinși la Mediaș în etapa a 3-a din play-out-ul Superligii. S-a terminat cu 1-3 în favoarea alb-albaștrilor.

Oltenii au început perfect jocul și după nici 10 minute conduceau deja cu 0-2, Chițu fiind autorul ambelor reușite, de fiecare dată profitând de greșelile din defensiva noastră. După cel de-al doilea gol a venit și prima ocazie pentru ”U”, Nistor șutând puternic de la distanță în minutul 12, dar peste poarta oaspeților.

Situația de pe tabelă avea să devină și mai rea, Chițu reușind hattrick-ul în minutul 27, apoi ultimele două ocazii notabile ale reprizei au fost pentru echipa noastră, fără vreun efect în privința scorului și FCU Craiova intra cu 0-3 la vestiare.

Schimbările de la pauză au adus puțină prospețime, Oancea având un șut care l-a pus la treabă pe Gurău, dar apoi peste un minut am rămas în inferioritate numerică după eliminarea lui Miron, ca urmare a unei faze în care a intervenit VAR-ul.

Craiova a beneficiat de alte două ocazii în minute consecutive, 75 și 76, Gorcea fiind însă la post și a evitat majorarea diferenței. Meciul avea să se termine cu 1-3, scor stabilit în urma unui balon deviat în propria poartă de către Duarte la șutul lui Chipciu.

Rezultatul ne ține la 20 de puncte în play-out, iar etapa viitoare urmează să evoluăm pe terenul celor de la Petrolul Ploiești, pe 16 aprilie la ora 18:15.

FC Universitatea Cluj - FCU Craiova 1948 1-3 (0-3)

Echipa de start: Gorcea - Martic, Miron, Ispas, Chipciu – Remacle (Fulop, din min. 46), Simion (Oancea, din min. 46), Bic, Nistor (Filip, din min. 58) - Thiam (Tescan, din min. 65), Zé Gomes (Stoica, din min. 72).

Rezerve neutilizate: Iliev - Goranov, Ilie, Haită.

Director tehnic: Ioan Ovidiu Sabău