Patru victorii consecutive, patru meciuri fără gol primit

15 oct. 2021 21:38:56

„Studenții” se întorc la Cluj cu cele 3 puncte, după Victoria din deplasare în fața formației bănățene. Băieții noștri s-au impus cu scorul 3-0 în fața celor de la Ripensia Timișoara, după dubla lui Albert Hofman și golul lui Florian Haită.

Prima intervenție vin prin Hofman în minutul 4, care preia din fața careului cu o încercare de lob din 14 metri, dar trimite direct în brațele lui Mosoarcă. Până în minutul 19, jocul derulează fără intervenții notabile, Vidrășan reușind să trimită pe poarta lui Gorcea care reușește să preia balonul fără problem și să înlăture pericolul.

În minutul 35, Denis Golda trece de Denis Ispas, preia în dreapta și încearcă o centrare din întoarcere. Mingea îl lovește pe Denis Ispas în mână, iar arbitrul dictează penalty, în urma protestelor șepcilor roșii, aceștia considerând că Denis Ispas a fost foarte aproape de Golda. Denis Golda bate penalty-ul pe jos în stânga, dar Gorcea plonjează bine și deviază minge ape langă bară.

Alexandru Piftor primește galben în minutul 38 în urma unei intrări întârziate asupra lui Gîț. Ribeiro execute o lovitură liberă din 30 de metri în minutul 39, dar mingea lovește transversala și revine în teren. În minutul 44 Mitrea trece cu ușurință de Sturzu în stânga careului și centrează la colțul lung de unde Albert Hofman reușește să preia din prima și să înscrie la colțul lung. La pauză ”U” conduce cu scorul 0-1 în fața Ripensiei.

În minutul 48 Florian Haită reușește cel de-al doilea gol al clujenilor după ce reușește să preia balonul central în 35 de metri, înșiră mai mulți adversari și trimite mingea în plasă la colțul lung. Cristinel Gugu vede cartonașul galben în minutul 62 după un fault asupra lui Mitrov.

Dragoș Tescan părăsește terenul în minutul 63, iar în locul să intră Andrei Blejdea. Albert Hofman reușește dubla în minutul 73. Piftor cade într-un duel pentru minge cu Gîț în dreapta careului, mingea este recuperată de Andrei Macrițchii, care pasează în centru direct la Hofman, acesta trimițând mingea în plasă după ce Mosoarcă deviază ușor balonul.

În minutul 78 ies din teren marcatorii Albert Hofman și Florian Haită, în locul lor intrând Marius Ciobanu și Charles Acolatse, iar în minutul 84 Alexandru Boiciuc și Cristian Balgiu părăsesc terenul și intră în locul lor Nicolae Pîrvulescu și Victor Dican. Partida se încheie cu victorie pentru ”U” cu scorul 3-0, după ce Ripensia a avut ocazia de a prelua conducerea în minutul 36 după un penalty apărat de Gorcea.

Erik Lincar la finalul partidei: „Am am dominat jocul cap-coadă, am fost echipa reactivă, agresivă, care am controlat jocul și ne-am creat numeroase ocazii de a marca. Sunt 6-7 echipe care au șansa de a intra în play-off, noi mai avem o perioadă interesesantă în următoarele 3 etape de unde va trebui să scoatem mai multe puncte pentru a încerca să ne stabilizăm între primele 2-3 echipe.”

Echipa de start: Gorcea, Gîț, D. Ispas, Gugu (cpt.), Mitrea, Balgiu (Dican 84′), Ribeiro, Tescan (Blejdea 63′), Haită (Acolatse 78′), Boiciuc (Nic. Pîrvulescu 84′), Hofman (M. Ciobanu 78′)

Rezerve neutilizate: Micle – Alarcon, Taub, Vomir

Antrenor: Erik Lincar