Pierdem două puncte la ultima fază. Chindia - ”U” 2-2

17 feb. 2023 20:02:12

FC Universitatea Cluj a deschis etapa a 26-a a Superligii cu o remiză pe stadionul „Ilie Oană” din Ploiești, scor 2-2 împotriva celor de la Chindia Târgoviște. Echipa noastră a bifat cea de-a zecea partidă încheiată la egalitate în acest campionat.

„Studenții” au încercat să pună presiune pe adversari din primele minute și s-au instalat în jumătatea adversă, prima ocazie concretă venind în minutul 15 prin Ispas, acesta șutând din lovitură liberă dar Căbuz a apărat. O nouă șansă a venit peste șase minute, când Zé Gomes a marcat, dar reușita avea să fie anulată pe motiv de offside.

Chindia a replicat cu ocazii în minute consecutive, ultima dată având un șut în blocajul lui Florin Ilie. Tabela s-a deblocat cu puțin înaintea pauzei, mai precis în minutul 43, când Thiam a reușit o fază individuală superbă prin care a depășit patru adversari și a învins portarul advers, la pauză fiind 1-0 pentru ”U”.

Diferența putea fi majorată la cinci minute de la reluare, semi-luft-ul lui Bic fiind transformat într-o lovitură cu capul din partea lui Ispas, dar mingea a trecut pe lângă poartă. Golul nu a fost mult timp așteptat și a venit prin foarfeca lui Zé Gomes în minutul 51.

La mai bine de o oră după startul partidei a urmat o lovitură de pedeapsă pentru Chindia, Florin Ilie fiind avertizat pentru provocarea penalty-ului și Neguț reducea din diferență. Au urmat apoi noi ocazii pentru dâmbovițeni și mutări în tabăra noastră, la ultima fază a partidei venind golul egalizator, Boldor fiind cel care a marcat.

S-a încheiat cu 2-2 și ”U” pierde două puncte importante într-un mod dramatic. Rezultatul reprezintă a zecea remiză din Superligă, acolo unde după 26 de meciuri avem 25 de puncte. În următoarea rundă o să jucăm acasă pe 25 februarie, de la ora 17:00, cu FC Botoșani.

Chindia Târgoviște - FC Universitatea Cluj 2-2 (0-1)

Echipa de start: Gorcea - Martic, Ilie, Ispas, Chipciu – Bic (Romario Pires, din min. 90), Simion, Remacle (Filip, din min. 81) - Nistor, Zé Gomes (Pițian, din min. 90), Thiam.

Rezerve neutilizate: Iliev - Goranov, Miron, Horșia, Oancea, Stoica

Director tehnic: Ioan Ovidiu Sabău