Pierdem primele puncte acasă. ”U” Cluj – Astra Giurgiu 1-2

1 dec. 2021 11:27:01

Pierdem primele puncte acasă împotriva formației lui Florin Stîngă. Astra s-a impus în fața „studenților” după o pasă greșită în spate și un penalty controversat. ”U” Cluj rămâne pe poziția a 3-a în clasament, la un punct față de Hermannstadt, respectiv șase de liderul clasamentului, Petrolul.

Prima intervenție a clujenilor a venit în minutul trei, după o lovitură liberă trimisă de Haită la colțul lung, Gugu reia din 2 metri, dar balonul trece razant pe lângă bară. În minutul cinci, Astra trimite mingea în careul nostru dintr-o lovitură liberă degajată de Gheorghe, balonul este preluat cu capul în centru, dar Gorcea plonjează și respinge fără probleme.

În minutul 13, Blejdea trimite balonul în careu, dar Boiciuc nu reușește să intercepteze și Mozov reține fără probleme. Câteva secunde mai târziu Blejdea pasează în spate, balonul este interceptat de Claudiu Dragu care avansează spre poarta lui Gorcea, trece de Gugu, trimite balonul la colțul lung și înscrie.

Roberto Alarcon primește balonul și șutează pe poarta lui Mozov, acesta parează în față și mingea este degajată de un coechipier.Ulterior mingea ajunge rapid la Haită care șutează în blocaj. În minutul 31, în urma unei lovituri libere Alarcon îl faultează pe Giurgoiu în careu și este dictat penalty. Gabriel Șerban execută penalty-ul în dreapta, la un metru de bară.

„Studenții” reușesc să egaleze după un corner, Blejdea trimite balonul în centru, Brăilă deviază cu capul, Cristinel Gugu reușind să preia balonul cu capul și să îl trimită în plasă. La finalul primei reprize tabela arată în continuare scorul 1-1, după o repriză cu multe ocazii de ambele părți.

La începutul reprizei a doua Erik Lincar îi trimite în teren pe Florinel Mitreab și Sergio Ribeiro în locul lui Carol Taub și Dragoș Tescan. În minutul 50 doi jucători ai Astrei cad în careu, Șerban reia de jos la colțul scurt, dar Gorcea reușește să intercepteze balonul.

În minutul 52 Ribeiro primește mingea și trage din întoarcere din exteriorul careului, dar balonul trece pe lângă bară. În minutul 56 Ribeiro trimite balonul în careu din lovitură liberă, Blejdea reia cu capul și trimite mingea sub transversală, dar Mozov respinge în corner. În minutul 65 Blejdea iese din teren, iar în locul lui intră Nicolae Pîrvulescu.

În minutul 69 Astra primește al doilea penalty al partidei după o fază controversată. „Secundul” lui Lincar, Viorel Domocoș vede cartonașul roșu, după ce intră în teren și ripostează la decizia arbitrului central. Garbiel Șerban bate penalty-ul pe jos, în dreapta, Gorcea deviază ușor dar mingea întră în plasă. În minutul 77, Haită șutează din lovitură liberă, dar Mozov reține fără probleme.

Albert Hofman și Roberto Alarcon părăsesc terenul în minutul 77 și în locul lor intră Marius Ciobanu și Robert Răducanu. În minutul 85 Ribeiro centrează, Răducanu reia din 7 metri, dar pe direcția lui Mozov care reușește să rețină. Ribeiro trimite din nou balonul în careu, Dican reia cu capul, dar balonul trece pe lângă bara laterală. Ultima fază a meciului îl prinde pe Gugu în careul advers, reia balonul din aer și șutează, dar mingea trece peste bară.

La finalul partidei Astra pleacă acasă cu 3 puncte, după victoria cu 1-2 pe Cluj Arena. ”U” Cluj rămâne pe locul 3 în clasament, la un punct de sibienii de la FC Hermannstadt și la 6 puncte de liderul clasamentului FC Petrolul. În următoarea etapă clujenii îi întâlnesc pe cei de la Petrolul în deplasare, partida fiind disputată marți, 7 decembrie, începând cu ora 17:00.

Echipa de start: Gorcea, Alarcon (Rob. Răducanu 77′), Dican, Gugu (cpt.), Taub (Mitrea 46′), Tescan (Ribeiro 46′), Balgiu, Hofman (M. Ciobanu 77′), Haită, Blejdea (Nic. Pîrvulescu 65′), Boiciuc

Rezerve neutilizate: Micle, Gîț, Acolatse, D. Ispas

Antrenor: Erik Lincar